Od komputera PC do osobistej platformy umożliwiającej realizację rozbudowanych zadań – na targach Computex wyznaczane są nowe granice możliwości nowoczesnych komputerów. Podczas imprezy zaprezentowano pierwsze procesory z zegarem 5,0 GHz, komputery PC 5G, najszybsze w historii dyski SSD Intel® Optane™ do urządzeń mobilnych i wiele innych atrakcyjnych rozwiązań.

W przyszłym miesiącu Intel będzie obchodzić 50. rocznicę swojego istnienia, nadszedł więc idealny moment, aby uhonorować jedną z najważniejszych technologii w firmy: komputera PC. W dobie migracji w stronę produktów służących do obsługi danych, komputery PC w dalszym ciągu stanowią newralgiczny element działalności firmy Intel. Jest to również segment, w którym wciąż tkwi wiele możliwości.

Podczas targów Computex w Tajpej Gregory M. Bryant, wiceprezes i dyrektor generalny Client Computing Group w firmie Intel Corporation, przedstawił swoją wizję przyszłości komputera PC i zaprezentował szeroką gamę nowych technologii, które pomogą w jej urzeczywistnieniu.

Większość osób już teraz wybiera komputer PC jako urządzenie pozwalające najlepiej się skoncentrować. Okazuje się, że ponad 80% ludzi1, którzy muszą wykonać jakieś zadanie, korzysta w tym celu z komputera PC. Jednocześnie w dzisiejszym świecie rozprasza nas wiele spraw. Z danych wynika, że coś lub ktoś przerywa nam pracę średnio co trzy minuty2. Zmienia się również charakter miejsca, sposób i przyczyny wykonywania pracy, a także forma wzajemnej komunikacji między ludźmi. Kluczową rolę odgrywa tutaj technologia.

W związku z tym pojawiła się szansa na zasadnicze rozszerzenie możliwości komputera PC tak, aby urządzenie to zaspokajało współczesne potrzeby i pomagało ludziom skupić się na tym, co jest dla nich najważniejsze. Aby jednak zmienić komputer PC w osobistą platformę, musimy wprowadzić innowacyjne rozwiązania w pięciu głównych obszarach, do których należą: wydajność, łączność, praca na zasilaniu z akumulatora, elastyczność i inteligentne funkcje.

Najnowsze produkty z mobilnej gamy procesorów Intel® Core 8. generacji: serii Whiskey Lake U i Amber Lake Y zapewniają dwucyfrowy wzrost wydajności3 i zintegrowaną obsługę gigabitowych sieci Wi-Fi. Jesienią będzie miała miejsce seria premier ponad 70 laptopów i urządzeń typu 2w1 oferowanych przez producentów OEM. W segmencie komputerów stacjonarnych do końca roku udostępnimy nową edycję serii X i procesor następnej generacji Intel Core z serii S.

Oprócz wzrostu mocy obliczeniowej Intel dostrzega też szansę na przyspieszenie pracy komputerów PC przez wprowadzenie dysków SSD Intel Optane 905P, dostępnych teraz ze złączem M.2. Nowy, smukły i bardzo wydajny dysk SSD Intel Optane cechuje się najlepszą w branży wytrzymałością. Dzięki niemu procesor mniej czasu pozostaje w trybie oczekiwania, za to dłużej może wykonywać operacje obliczeniowe, co pozwala użytkownikom cieszyć się szybszym działaniem komputera.

W związku z 50. rocznicą istnienia firmy Intel warto przypomnieć o 40-leciu architektury Intel x86. Z tej okazji zaprezentowana została limitowana edycja procesora Intel Core i7-8086K ósmej generacji, który stanowi pierwszy w historii procesor o częstotliwości taktowania zegara w trybie turbo na poziomie 5,0 GHz.

Podczas targów Mobile World Congress Intel mówił o znaczeniu technologii 5G. Nawiązana została współpraca z firmą Sprint , która sprzedaje oparte na procesorach Intel komputery PC z komunikacją 5G. Producenci tacy jak Acer, Asus, Dell, HP, Lenovo i Microsoft współpracują z Intelem nad wprowadzeniem na rynek w 2019 r. pierwszych w branży laptopów i urządzeń 2w1 wyposażonych w moduły łączności 5G.

Podczas gdy przygotowujemy się do obsługi standard 5G, na rynku pojawi się jednak kolejnych 10 komputerów PC 4G firm Acer, Asus, Dell i HP, uzupełniających gamę 25 urządzeń już dostępnych w sprzedaży. Te zapewniające stałą łączność smukłe komputery nie tylko świetnie wyglądają, lecz także cechują się znakomitą wydajnością.

Największą część energii z akumulatora pochłania ekran, dlatego w ramach prac nad umożliwieniem klientom całodziennej pracy na zasilaniu z akumulatora wspólnie z innymi firmami Intel rozwija nową technologię Intel Low Power Display Technology. Technologia ta, umieszczona w jednowatowym panelu wyprodukowanym przez firmy Sharp i Innolux, może zmniejszyć zużycie energii przez ekran LCD o połowę.

Użytkownicy poszukują komputerów PC, które dostosują się do ich stylu życia. Umożliwiają to nowe formy urządzeń, takie jak systemy dwuekranowe, a także platformy do specyficznych zastosowań.

Intel zaprezentował też wiele notebooków, komputerów stacjonarnych, komputerów zintegrowanych z monitorem (all-in-one) i urządzeń peryferyjnych dla twórców treści cyfrowych, autorstwa ASUS, Corsair, Dell, HP, MSI i Twist. To kategoria urządzeń opracowanych wspólnie z partnerami OEM specjalnie dla kreatywnych użytkowników. Komputery PC dla twórców wyróżniają się estetyką i wyjątkowymi urządzeniami peryferyjnymi, umożliwiają modernizację obudowy i są wyposażone w kompleksowe technologie zoptymalizowane pod kątem kreatywnej pracy, w tym procesory Intel Core i7 i Intel Core i9, interfejs Thunderbolt 3 oraz dyski SSD Intel Optane.

Funkcje inteligentne staną się integralną częścią nowoczesnych, elastycznych komputerów PC. Intel zamierza wprowadzić sztuczną inteligencję do tych rozwiązań, udostępniając społeczności programistów odpowiednie narzędzia i zasoby oraz współpracując z producentami OEM.

Rozpoczęła się już realizacja inicjatywy „AI for PC Developer Program”, aby dostarczyć programistom odpowiednie narzędzia (np. pakiet SDK OpenVINO) i szkolenia dotyczące m.in. nowych obszarów zastosowań, aby mogli oni w pełni wykorzystać możliwości sprzętowe i potencjał sztucznej inteligencji.

Podczas prelekcji, która odbyła się na targach Computex, wystąpił przedstawiciel firmy ASUS, który zaprezentował nowy, koncepcyjny komputer PC o nazwie „Project Precog”, wyposażony w obudowę dwuekranową i pełną gamę funkcji inteligentnych. Firma pokazała też model ZenBook, który pozwala programistom wykorzystać możliwości energooszczędnego układu Intel Movidius do tworzenia nowych, skoncentrowanych na sztucznej inteligencji funkcji zarówno dla już istniejących, jak i dla nowych aplikacji.

Firma Intel i jej partnerzy wspólnie pracują nad przemianą komputera PC w optymalną platformę do realizacji najważniejszych zamierzeń każdego człowieka.