W najnowszym badaniu Santander Consumer Banku „Polaków Portfel Własny: oszczędny jak Polak” 35 proc. respondentów stwierdziło, że zdecydowanie są osobami, które unikają niepotrzebnych wydatków, a 42 proc. odpowiedziało, że „raczej” mogą się określić takim mianem. Co ciekawe, najbardziej pewni siebie w tej kwestii są seniorzy powyżej 70 roku życia. Aż 58 proc. ankietowanych z tej grupy wskazało odpowiedź „zdecydowanie tak”. Równie pewni siebie są mieszkańcy wsi. Już co trzeci z nich stwierdził, że zdecydowanie uważa się za osobę, która unika zbędnych wydatków (40 proc.).

Na przeciwległym biegunie znalazło się 19 proc. ankietowanych. Wśród tej grupy 15 proc. stwierdziło, że raczej nie stronią od niepotrzebnych wydatków. Tę odpowiedź wskazywali najczęściej zarabiający od 5000 do 6999 zł netto i od 7000 zł na rękę w górę (w obu przypadkach po 22 proc.). Ponadto 4 proc. ze wszystkich ankietowanych zadeklarowało, że zdecydowanie nie unikają niepotrzebnych wydatków.

Co robią Polacy, aby zadbać o swój budżet?

Santander Consumer Bank postanowił również zapytać ankietowanych unikających niepotrzebnych wydatków, w jaki sposób to robią. Okazuje się, że dwie trzecie Polaków z tej grupy (66 proc.) stara się kupować tylko te rzeczy, które są im potrzebne. Kolejną powszechnie stosowaną metodą jest porównywanie ofert w sklepach i wybór tańszych propozycji (36 proc.). Ostatnie miejsce na podium zajęły ex aequo robienie list zakupów oraz kupowanie w trakcie promocji lub wyprzedaży (w obu przypadkach po 35 proc. ankietowanych unikających niepotrzebnych wydatków). Dalej znalazło się m.in. rzadkie stołowanie się na mieście (21 proc.). Co jedenasty ankietowany, który unika zbędnych wydatków, twierdzi, że pomaga mu w tym kupowanie za gotówkę (9 proc.), a inni ograniczają kwoty wydane na transport lub negocjują ceny (5 proc. wskazań w obu przypadkach).

– Polacy wybierają bardzo różne strategie w celu odciążenia swoich portfeli. Aż 77 proc. ankietowanych badania przeprowadzonego na zlecenie Santander Consumer Banku deklaruje, że nie wydaje pieniędzy na rzeczy, których nie potrzebuje. Czasem te działania nie wymagają żadnych drastycznych kroków. Jedną ze sprawdzonych metod zapobiegania zbędnym wydatkom jest planowanie budżetu. Takie działanie wskazało 34 proc. respondentów, którzy zadeklarowali, że nie ulegają zachciankom – komentuje Magdalena Drążkowska, Menadżerka ds. Depozytów Detalicznych z Santander Consumer Banku.

Polacy nie chcą wsparcia w kontroli wydatków

Śledzenie wydatków prawdopodobnie nigdy nie było prostsze. Obecnie rynek oferuje liczne narzędzia ułatwiające kontrolę budżetu domowego i oszczędności. Wiele z nich jest dostępnych w formie aplikacji mobilnej na smartfona, więc wyliczenia można mieć przez cały czas pod ręką. Mimo to nie cieszą się jednak zbyt dużym zainteresowaniem. Jak wynika z raportu Santander Consumer Banku „Polaków Portfel Własny: oszczędny jak Polak”, niestety większość z nas nie docenia potencjału takich narzędzi. Już 8 na 10 respondentów (81 proc.) stwierdziło, że z nich nie korzysta. Po przeciwnej stronie znalazło się 19 proc. ankietowanych, którzy przyznali, że wspomagają się takimi rozwiązaniami. Największe zainteresowanie narzędziami do kontroli swojego budżetu domowego i oszczędności wykazywali 18-29 latkowie (31 proc.).

Technologia w służbie oszczędności

Santander Consumer Bank zapytał respondentów, którzy korzystają z rozwiązań ułatwiających oszczędzanie lub kontrolę nad budżetem domowym o to, jakich narzędzi konkretnie używają. Z udzielonych odpowiedzi wynika, że najwięcej zwolenników ma spisywanie wydatków w arkuszu kalkulacyjnym (31 proc.). Niewiele mniejszy odsetek (28 proc.) używa aplikacji mobilnej swojego banku do analizy i zarządzania wydatkami. Co czwarty (23 proc.) Polak spośród tych, którzy używają takich narzędzi, posiada aplikację w telefonie do śledzenia wydatków. Taki sam odsetek deklaruje, że korzysta z rozwiązań oferujących cashback.

– Ograniczenie zbędnych wydatków to dopiero pierwszy krok do budowy poduszki finansowej. Dlatego warto pomyśleć również o innych działaniach np. produktach finansowych, które mogą pomóc pomnożyć nasze oszczędności – mówi Magdalena Drążkowska z Santander Consumer Banku. – Jednym z takich rozwiązań jest na przykład rachunek oszczędnościowy w Santander Consumer Banku z oprocentowaniem promocyjnym dla nowych klientów w wysokości 5,50 proc. na środki do 50 000 zł do 17 kwietnia br. Produktem wartym uwagi jest także 5-procentowa lokata online Nowe Środki na 4 miesiące na kwotę od 1000 do 400 000 zł. Ponadto w rozłożeniu wydatków na dłuższy okres mogą pomóc raty stacjonarne lub online z możliwością spłaty nawet do 50 miesięcy.