4Mobility, notowana na NewConnect spółka, która jako pierwsza uruchomiła w Warszawie sieć samoobsługowych wypożyczalni samochodów typu car sharing – wdrożyła nową, intuicyjną aplikację, którą pobrało już ponad 8000 użytkowników. Obecnie korzystając z niej można wypożyczyć auta dostępne w modelu otwartym, kolejnym krokiem będzie włączenie oferty samochodów z systemu bazowego 4Mobility. Będzie to jedyne rozwiązanie na rynku, które pozwoli łączyć dwa rodzaje usług car sharing – wypożyczenie auta tuż przed jazdą oraz możliwość planowania z wyprzedzeniem daty i godziny wypożyczenia samochodu. Dzięki temu użytkownicy będą mogli wybrać usługę dopasowaną do swoich potrzeb.

4Mobility odnotowuje dynamiczny wzrost zainteresowania usługą – auta na minuty stają się alternatywą dla komunikacji miejskiej, własnego samochodu i taksówek. Użytkownicy płacą tylko za czas korzystania z auta i pokonany dystans, a 4Mobility całkowicie pokrywa koszty paliwa. Choć w całej Europie z car sharingu korzysta już około 3 mln osób, w Polsce nadal nie odkryto pełnego potencjału usługi – budowanie świadomości na temat wynajmu aut na minuty i popularyzacja tego środka transportu publicznego leży po stronie operatorów.

„Liczba użytkowników aut na minuty rośnie z roku na rok, nie dzieje się tak jednak dzięki dofinansowaniu miasta czy zmianom w prawie o ruchu drogowym – wciąż brakuje odpowiednich regulacji prawnych, które umożliwiłyby szybszy rozwój usługi w Polsce. W innych krajach Europy car sharing jest bardzo popularny – przewiduje się, że w 2020 roku tylko na Starym Kontynencie z usługi korzystać będzie 15 mln użytkowników. 4Mobility jest jedną z firm wspierających rozwój elektromobilności w Polsce. Nieustannie staramy się wyjść naprzeciw potrzebom kierowców. Obecnie nasze wysiłki skoncentrowane są na rozbudowie floty aut oraz popularyzowaniu usługi – nawiązaliśmy współpracę z siecią stacji paliw Circle K Polska, na których kierowcy znajdą specjalnie dedykowane miejsca parkingowe, co zwiększy dostępność usługi na terenie Warszawy” – mówi Paweł Błaszczak, prezes zarządu 4Mobility.

4Mobility udostępnia w formule car sharingu auta marek MINI, BMW i Hyundai. Wynajęcie auta na minuty odbywa się za pomocą aplikacji mobilnej. Model otwarty pozwala użytkownikowi na elastyczność – kierowca nie musi dokonywać rezerwacji z wyprzedzeniem – system najczęściej służy do poruszania się po mieście na krótkich odcinkach. Jazdę autem możemy rozpocząć w ciągu 15 minut od dokonania rezerwacji w aplikacji. W systemie bazowym auto można zarezerwować z 10-dniowym wyprzedzeniem, co pozwala na planowanie dłuższych podróży.