Rozwiązanie umożliwia opłacalną integrację funkcji sztucznej inteligencji z istniejącą infrastrukturą CCTV oraz prostsze, intuicyjne zarządzanie oparte na analizie na brzegu sieci

Firma Panasonic ogłasza wprowadzenie rozwiązania i-PRO Multi-AI System, które pozwala wykorzystać możliwości najnowszych kamer i aplikacji z funkcjami sztucznej inteligencji (AI) dzięki ich pełnej integracji z istniejącą infrastrukturą CCTV. Bezpłatne, dostępne w postaci wtyczki oprogramowanie umożliwia łatwą obsługę analizy danych z wielu kamer i-PRO z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w połączeniu z istniejącym systemem zarządzania wideo. W ten sposób można wdrożyć szybsze, skuteczniejsze i bardziej precyzyjne rozwiązanie zabezpieczające z funkcjami AI bez negatywnego wpływu na jakość obrazu czy wydajność sieci.

Rozwiązanie i-PRO Multi-AI System, przedstawione wspólnie przez firmy Panasonic i Genetec podczas wydarzenia online na żywo w serwisie LinkedIn, jest w pełni zintegrowane z najnowszą wersją oprogramowania Genetec Security Center (5.10.1) oraz platformą VMS Video Insight firmy Panasonic. W połączeniu z najnowszymi kamerami i-PRO z serii S i X z obsługą funkcji AI oraz bezpłatnymi aplikacjami zabezpieczającymi rozwiązanie pozwala wdrożyć nowy ekosystem zabezpieczeń oparty na sztucznej inteligencji.

System korzysta z kamer iPRO obsługujących sztuczną inteligencję i funkcje analizy na brzegu sieci, a także wtyczek na serwerze systemu zarządzania wideo (VMS) i po stronie klienta. Rozwiązanie i-PRO Multi-AI System rejestruje oraz filtruje obrazy i metadane Best Shot w oparciu o technologię uczenia głębokiego w kamerach AI, aby umożliwić precyzyjną analizę. Uzyskane w ten sposób dane można wykorzystać do obsługi alarmów i wykrywania obiektów za pomocą sztucznej inteligencji, monitorowania transmisji, a także szybkiego wyszukiwania po wystąpieniu zdarzeń, co pozwala zwiększyć możliwości infrastruktury CCTV.

Oprogramowania Multi-AI System można używać z istniejącymi aplikacjami i-PRO z funkcjami sztucznej inteligencji, takimi jak AI-VMD i AI Privacy Guard, oraz trzema nowymi aplikacjami — AI Face, AI People i AI Vehicle Detection. Wszystkie z nich umożliwiają szybkie i łatwe wyszukiwanie nagrań na podstawie metadanych. Aplikacje te świetnie sprawdzają się w zastosowaniach związanych z monitoringiem miejskim i ochroną bezpieczeństwa publicznego.

Aplikacja AI Face Detection umożliwia bardzo precyzyjne wykrywanie twarzy. Działa skutecznie nawet przy słabym oświetleniu, w miejscach podświetlonych i w przypadku twarzy zasłoniętych maskami, co ma obecnie szczególne znaczenie w czasie pandemii.
Aplikacja AI People może wykrywać i klasyfikować cechy ludzkich twarzy i odzieży w ramach przydatnych kategorii, takich jak płeć, wiek czy kolor ubrania. Szczegółowe informacje można następnie przeszukiwać, aby łatwo odnaleźć konkretne osoby.

Aplikacja AI Vehicle Detection może wykrywać i klasyfikować cechy pojazdów, takie jak typ i kolor. Aby rozszerzyć zakres działania funkcji AI poza samą analizę wideo, do rozwiązania została też dodana domyślna funkcja klasyfikacji dźwiękowej na podstawie dźwięków rejestrowanych przez mikrofony zewnętrzne, takich jak klaksony pojazdów, strzały z broni palnej, krzyki czy odgłosy rozbijanego szkła.

– Wprowadzenie rozwiązania i-PRO Multi-AI System oraz naszych kamer i aplikacji z obsługą sztucznej inteligencji pozwoliło stworzyć nowy, zaawansowany i oparty na technologii AI ekosystem zabezpieczeń. Umożliwia on firmom dalszy rozwój infrastruktury CCTV, powiedział Gerard Figols, kierownik działu rozwiązań zabezpieczających w firmie Panasonic Business Europe. Ponadto rozwiązania te są zgodne z systemami zarządzania wideo czołowych dostawców takich jak Genetec, więc pozwalają w prosty, opłacalny sposób wzbogacić zabezpieczenia o funkcje AI, dodaje Figols.