Stare dobre czasy, gdy firmy same kupowały banery w sieci, odeszły do lamusa. Dziś rządzi Programmatic, czyli automatyczny zakup powierzchni reklamowych w sieci. Ten model zakupu mediów rozwija się dynamicznie na amerykańskim i europejskim rynku reklamy online. W swoim wrześniowym raporcie, IAB Europe szacuje, że rynek reklamy programmatic na Starym Kontynencie wart jest ponad 16 mld EUR. Jak wskazują analitycy, firmy nie przestraszyły się RODO, dzięki czemu wypracowany wynik był aż o 33% wyższy niż w 2017.

“Wielu specjalistów obawiało się, że RODO ograniczy rozwój rynku inteligentnej reklamy internetowej. Nowe przepisy zostały sformułowane w sposób generyczny, dlatego uczestnicy rynku musieli samodzielnie wypracować sposób ich implementacji. To oczywiście wiązało się z czasowymi perturbacjami, jednak nie zahamowały one dynamicznie rozwijającego się rynku.” – komentuje Piotr Prajsnar, CEO Cloud Technologies, specjalizującej się w Big Data marketingu i analizie danych.

Jak pokazuje najnowszy raport, przygotowany przez specjalistów z IAB, obawy branżowych ekspertów były zasadne, ale przedwczesne. Dane z zestawienia Europejskiego Związku Pracodawców Branży Internetowej pokazują, że wartość europejskiego rynku programmatic wzrosła aż o 33% osiągając w 2018 r. 16,7 mld EUR.

Jak baner to tylko programmatic
Precyzyjna analiza raportu dostarcza ciekawe informacje o tym, jak Europejczycy kupują powierzchnię reklamową w sieci. Okazuje się, że 70% reklam typu display, nabywanych jest w modelu programowalnym. Oznacza to, że zaledwie co czwarty marketer, kupuje reklamy w konwencjonalny sposób. Czy takie przywiązanie do tradycji ma swoje plusy?

“Zmieniają się zasady gry. Ewoluują nie tylko przepisy, ale też technologie jak i nastawienie społeczeństwa. Dzisiejszy odbiorca to nie jest ta sama osoba, co jeszcze kilka lat temu. Lawina reklam, jakie pojawiły się w sieci sprawiła, że nasi odbiorcy wykształcili w sobie coś co nazywa się ślepotą banerową. Dziś, aby precyzyjnie dotrzeć z przekazem do odbiorcy marketerzy coraz częściej opierają swoje strategie na analizie danych, które są także fundamentem reklamy realizowanej w modelu programatycznym” – odpowiada Prezes Cloud Technologies.

Kraina wiecznych wzrostów
Cieszy fakt, że większość interesariuszy biorących udział w badaniu IAB Europe, spodziewa się wzrostu inwestycji w programmatic nawet o 80% w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Co wpływa na tak optymistyczne prognozy?

“Kluczowe argumenty to skuteczność, możliwość optymalizacji kampanii oraz lepsza kontrola wykorzystania budżetu. To również transparentność, a reklamodawcy coraz częściej decydują się na bezpośredni dostęp do platform zakupu mediów” – komentuje Maciej Sawa, CEO, OnAudience.com z grupy Cloud Technologies, do której należy jedna z największych na świecie hurtowni anonimowych danych o zainteresowaniach użytkowników internetu.

Marketerzy z całego świata coraz częściej wykorzystują programmatic, który napędzany jest sztuczną inteligencją, by spożytkować zebrane dane i dostarczać bardziej odpowiednich, spersonalizowanych doświadczeń swoim klientom. Według najnowszego raportu Adobe aż 89% firm zdaje sobie sprawę, że personalizacja jest kluczem do sukcesu. Co więcej – zaledwie 31% z nich, zapewnia obecnie poziom personalizacji, jaki uważają za konieczny. Z badań wynika również, że 56% respondentów nie jest w stanie przetworzyć danych wystarczająco szybko, a 51% ma problemy z porządkowaniem, strukturą i integracją danych.

Szacunki IAB pokrywają się z niedawną publikacją P. G. Zenith, które prognozuje, że globalnie 67% reklam displayowych będzie realizowanych w tym roku w modelu programmatic, osiągając szacunkowo 84,9 miliarda dolarów. Rynek cały czas się rozwija, a w przypadku sprzedaży programowalnej, AI prowadzi swoisty dialog z odbiorcą, który jest precyzyjny i adekwatny do jego oczekiwań.