Adaptery Powerline pozwalają szybko utworzyć sieć komputerową bez układania dodatkowych kabli, a przy wykorzystaniu istniejącego okablowania elektrycznego. Firma ASUS przedstawiła dwa nowe urządzenia z tej kategorii PL-X51P oraz PL-X52P, które oferują prędkość 500 Mb/s – dwa razy szybszą niż większość tego typu adapterów. To dowód na to, że połączenia Powerline nie muszą wcale oznaczać niskiego transferu danych.

Utworzenie sieci komputerowej poprzez wykorzystanie istniejącej w budynku instalacji elektrycznej to rozwiązanie, które sprawdzi się przede wszystkim tam, gdzie nie chcemy lub nie możemy wiercić i układać dodatkowych kabli, a zasięg Wi-Fi jest ograniczony. W ten nowy trend wykorzystujący wtyczki zasilające zapewniające łatwą łączność sieciową w całym domu czy biurze wpisują się nowe adaptery ASUS PL-X51P (pojedynczy) i PL-X52P (podwójny).

Zainstalowanie adapterów PL-X51P i PL-X52P jest proste – wystarczy podłączyć je do istniejących gniazdek. Automatycznie wykrywają podłączone urządzenia i mogą być konfigurowane z dowolnego komputera. Posiadają gniazdka, dzięki czemu można korzystać z zasilania nawet wtedy, gdy adapter jest podłączony. Zintegrowany filtr szumów kompensuje wahania zasilania, zapewniając stabilne połączenie, niezależnie od warunków sieci energetycznej. Nie wymagają osobnych zasilaczy, dzięki czemu nie powodują dodatkowego bałaganu związanego z plątaniną kabli.