Polacy doceniają możliwość łatwego odbioru przesyłek w sąsiedztwie domu czy pracy o dowolnej porze. Jak pokazuje badanie Geopost Barometr e-Shopper 2023, już 79% regularnych e-kupujących w Polsce wybiera dostawy do punktów out-of home (dostawy poza domem), względem 44% europejskich konsumentów. DPD Polska rozwija sieć out-of home, która liczy 26 000 punktów nadań i odbiorów, w tym ponad 6 000 automatów paczkowych. Automaty paczkowe DPD, rozwijane od 2021 roku, obecne są już w 750 miejscowościach w całej Polsce.

Od Świnoujścia po Sanok oraz od Suwałk po Bogatynię – automaty paczkowe DPD Pickup znajdziemy dziś już w całej Polsce. W zestawieniu miast z największą liczbą automatów paczkowych DPD przoduje stolica. W Warszawie zlokalizowanych jest blisko 500 takich urządzeń. Drugie miejsce zajmuje Łódź z prawie 250 urządzeniami. W zestawieniu znalazł się także Kraków (ponad 230 automatów), Wrocław (blisko 200) i Bydgoszcz (ponad 150).

Automaty paczkowe jako część sieci DPD Pickup
Automaty paczkowe DPD Polska są istotnym elementem sieci DPD Pickup, którą tworzą ponadto punkty partnerskie, sieci handlowe oraz Oddziały Miejskie DPD Pickup – w sumie 26 000 punktów nadań i odbiorów. W ramach zrównoważonej logistyki miejskiej dostawy realizowane są między innymi przy użyciu pojazdów elektrycznych oraz rowerów cargo. W efekcie cała sieć DPD Pickup nastawiona jest na spełnianie oczekiwań Klientów w zakresie bliskości i wygody korzystania z usług przy jednoczesnym dążeniu do realizacji celów klimatycznych DPD Polska – NET-ZERO 2040.

„Nasza strategia zakłada stawianie automatów paczkowych, tam, gdzie tworzy to największą wartość dla naszych Klientów. Wiemy jak ważna jest bliskość i łatwy dostęp do usług, dlatego instalujemy nasze automaty paczkowe, jak najbliżej naszych Klientów. Jednocześnie pracujemy nad naszą aplikacją DPD Mobile, aby była jak najbardziej przyjazna i pomocna w zarządzaniu przesyłką „w locie”. Jesteśmy również cały czas otwarci na współpracę w zakresie pozyskiwania dalszych lokalizacji pod nasze maszyny.” – powiedział Marek Tereszkiewicz, dyrektor ds. logistyki miejskiej w DPD Polska.

Największa sieć out-of-home w Polsce
Firma DPD tworzy największą sieć out-of-home w Polsce – ponad 26 000 punktów nadań i odbiorów – a dodatkowo planuje poszerzyć swoją sieć automatów paczkowych do końca 2024 roku do 9 000 maszyn (obecnie ponad 6 000). W obszarach miejskich, punkty DPD Pickup są dostępne przeciętnie w odległości do pokonania w 10 minut spacerem.