ID Logistics, operator logistyczny specjalizujący się w logistyce kontraktowej, przedstawia ASTRID, pierwszego autonomicznego robota inwentaryzacyjnego opartego o sztuczną inteligencję. Urządzenie opracowane zostało przez ID Logistics przy współpracy z E-Dentic i Wyca. ASTRID, nowość w światowej logistyce, nie potrzebuje już pomocy człowieka, aby poznać swoją trasę, sterować lub wykonywać prace inwentaryzacyjne.

Przeprowadzenie inwentaryzacji jest zadaniem złożonym i czasochłonnym zarówno dla firmy logistycznej jak i jej klienta. Kiedy dochodzi do zakłóceń w dostawach, w wyniku trudności w łańcuchu dostaw czy globalnego kryzysu wywołanego pandemią, zwiększa się zapotrzebowanie na zapasy i usługi magazynowe. Dostawcy usług logistycznych muszą znaleźć rozwiązania zapewniające niezawodny monitoring wszystkich zapasów. Powinien być regularny, autonomiczny i niezawodny, tak aby zagwarantować dostępność produktów i wydajność magazynu.
ID Logistics, przy współpracy z francuskimi firmami E-Dentic i Wyca, opracował nowe urządzenie do zarządzania zapasami: autonomicznego robota inwentaryzacyjnego ASTRID.

Technologia ta pozwala sprostać dwóm wyzwaniom:
• Regularne uzupełnianie stanów magazynowych, dzięki przeprowadzeniu szybkiej inwentaryzacji palet w 100% autonomiczny sposób.
• Dostarczanie w czasie rzeczywistym informacji niezbędnych do właściwego zarządzania łańcuchem dostaw klientów

Autonomiczny robot inwentaryzacyjny ASTRID jest efektem współpracy ID Logistics, Wyca Robotics i E-Dentic. ID Logistics, dzięki znajomości specyfiki biznesu, był inicjatorem i koordynatorem projektu. Wyca Robotics specjalizuje się w robotach AMR i liniowej inwentaryzacji sklepów, jest pionierem w rozwoju robotów autonomicznych. E-Dentic, od 2016 r. partner ID Logistics, jest integratorem IT specjalizującym się w sztucznej inteligencji. E-Dentic i ID Logistics wspólnie opracowały już metody śledzenia ładunków za pomocą e beaconów, wdrożyły też rozwiązania w zakresie video trackingu. W projekcie ASTRID firma Wyca Robotics odpowiada za platformę robotyczną, a E-Dentic za interfejs HMI (Human Machine Interface) oraz analizę zdjęć wykonanych przez sztuczną inteligencję.

echnologia ma być wdrażana w trzech etapach:
– wdrożenie we Francji dla klientów ID Logistics – instalacja 11 robotów w latach 2022/2023.
– komercjalizacja we Francji, od września 2022 r.
– wprowadzenie na rynki międzynarodowe, dla spółek zależnych ID Logistics, od 2023 r.

E-Dentic, który jest integratorem rozwiązania, ma odpowiadać za marketing, wdrożenie, infolinię, a także koordynację prac konserwacyjnych.
„ASTRID to najnowsze osiągnięcie naszego działu innowacji i, po 3 latach badań i rozwoju, jesteśmy dumni, że możemy rozpocząć jej wdrażanie operacyjne. To prawdziwie przełomowa innowacja, która spełnia potrzeby klientów, oczekujących jeszcze bardziej niezawodnego zarządzania ich zapasami, a także poprawia warunki pracy naszych zespołów. Dziękujemy partnerom Wyca Robotics i E-Dentic za towarzyszenie nam w tym procesie” – Eric Hémar, prezes ID Logistics.

„Jesteśmy dumni z partnerstwa technologicznego z ID Logistics, głównego gracza logistyki kontraktowej, znanego z oferty o wysokim poziomie technologicznymi i doskonałości operacyjnej. Ta współpraca oddaje roboty w służbę firmom i ludziom, ułatwiając codzienne zadania pracownikom i jednocześnie zwiększając niezawodność procesów. Innowacja potwierdza ambicje Wyca Robotics ukierunkowane na dostarczanie mobilnych pojazdów i robotów zdolnych do działania w złożonych środowiskach w sposób interaktywny, bez pomocy z zewnątrz lub adaptacji środowiska. Nowa generacja pojazdów autonomicznych jest decydującym krokiem dla wprowadzania mobilnych robotów usługowych do wszystkich sektorów, dostępnych społeczeństwu i profesjonalistom. To też dowód wyjątkowego know-how naszych zespołów w zakresie robotyki przemysłowej i wewnętrznych pojazdów autonomicznych” – Patrick Dehlinger, dyrektor zarządzający Wyca Robotics.
„Wdrożenie innowacji technologicznej polega na przekonaniu i wytrwałości w realizacji pomysłu. A jeśli jest ona wspólna, rezultat jest tym bardziej satysfakcjonujący” – Gilles Tassery, prezes zarządu E-Dentic

Prawdziwy klejnot technologiczny, ASTRID (Autonomous Stock Taking Robot by ID Logistics) to autonomiczny robot mobilny, zaprojektowany z myślą o wspieraniu zarządzających zapasami w ich codziennej pracy. Potrafi fotografować palety i odczytywać kody kreskowe, a także wykrywać puste i pełne lokalizacje. W nocy może pracować autonomicznie i w trybie współdziałania, zgodnie z normami bezpieczeństwa.

ASTRID sprawdza 5 tys. palet na godzinę, czyli 20 razy szybciej niż dron, zazwyczaj wymagający obecności operatora, i 100 razy szybciej niż ma to miejsce w przypadku inwentaryzacji ręcznej. To zwiększa częstotliwość inwentaryzacji, bez zaangażowania managerów zarządzających zapasami. Umożliwia automatyczne przeprowadzenie inwentaryzacji, poprawia jakość obsługi, zapewnia niezawodność zapasów i wzrost wydajności pracy.

Pracownik może wykorzystać robota regularnie lub wyznaczyć mu jednorazowe zadania. ASTRID przeprowadza inwentaryzację i wysyła zdjęcia i/lub raporty na platformę internetową. Po jej zakończeniu możliwe jest przeanalizowanie rozbieżności lub zmian w stanie magazynowym.

Najnowsze technologie dla ASTRID
ASTRID został wyposażony w najnowocześniejsze technologie, umożliwiające przeprowadzenie inwentaryzacji i zarządzanie zapasami bez udziału człowieka.

– Nawigacja SLAM: w 100% autonomiczna, nie wymaga interwencji człowieka lub infrastruktury.
– Wizja robotyczna: szybkość odczytu bliska 100%, odczyt wszystkich rodzajów kodów kreskowych.
-Sztuczna inteligencja: automatyczna analiza wszystkich typów palet (80×120, 100×120, ponadgabarytowe).
– Wysuwany maszt z kamerami: przejazdy, zarządzanie przeszkodami na wysokości i robienie zdjęć do 11,5 m przy zachowaniu pełnej autonomii.
– Ładowanie indukcyjne: ciągła praca w dzień i nocy, także w obecności pracowników.
– Najnowocześniejsze systemy bezpieczeństwa: np. Lidar 3D, który wykrywa przeszkody i umożliwia natychmiastowe zatrzymanie robota

Zwrot z inwestycji w ASTRID wynosi mniej niż 18 miesięcy, ze względu na znaczne oszczędności na kosztach ogólnych, a także wartość dodaną, jaką jest większa dostępność produktów dla klienta.

INNOWACJE: DNA ID LOGISTICS
Inwestycje w nowe technologie stanowią podstawę strategicznej wizji ID Logistics. Operator opracowuje przełomowe projekty innowacyjne, których celem jest poprawa jakości i wydajności procesów. ASTRID jest wynikiem 3 lat prac rozwojowych i testów, a jego produkcja seryjna rozpoczyna się już dziś.