Beacony w sektorze handlu detalicznego przestały być jedynie nowością technologiczną, a stały się efektywnym sposobem na wyróżnienie na tle konkurencji. Analitycy z Google odnotowują, że do końca 2016 roku 85% topowych firm działających w sektorze handlu detalicznego ma zamiar wdrożyć w swoich przedsiębiorstwach technologie oparte na działaniu beaconów. Zgodnie z prognozami ABI Research, do 2019 roku na rynek dostarczonych ma być 60 mln urządzeń wyposażonych w technologię BLE (Bluetooth Low Energy).

Gdzie upatrywać szans związanych z beaconami i jak za ich pomocą zwiększać sprzedaż w szczególnie ważnym dla detalistów okresie przedświątecznym? Odpowiedzi są co najmniej dwie: analityka i remarketing. 

Technologia oparta na sygnale pochodzącym z beaconów udostępnia detalistom dane, które do tej pory zarezerwowane były jedynie dla branży e-commerce. Jej działanie można porównać do kodów śledzenia Google Analytics dla stron www – umożliwia ona pozyskiwanie informacji na temat ruchu klientów w sklepie stacjonarnym.

Rywalizacja na polu doświadczeń klienta to element, który do swoich działań wprowadziła już część sprzedawców, a jaki już niedługo stanie się podstawą w budowaniu przewagi konkurencyjnej podmiotów rynkowych. Pozytywne doświadczenia klienta pozwalają konkurować nie tylko ceną czy asortymentem, ale również czynnikami, które w sposób mniej bezpośredni dotyczą procesu sprzedaży. Do tych należy m.in. obsługa klienta, która jak pokazują badania jest drugim co do ważności czynnikiem warunkującym ponowne zakupy w danej placówce (raport American Express). Jednak na trosce o wysoki poziom obsługi klienta marketing experience się nie kończy. To, czym jeszcze podmioty handlowe mogą konkurować na poziomie doświadczeń klienta, to również spersonalizowana komunikacja marketingowa. 

Komunikat reklamowy dzisiaj to nie tylko narzędzie służące promocji określonej grupy towarów czy konkretnej obniżki cenowej, ale także sposób na zwiększenie wygody zakupów i oszczędzanie czasu konsumentów. Klient otrzymuje dopasowane do swojego profilu komunikaty, w tym także te nawigujące go po sklepie i pomagające znaleźć wyszukiwane produkty czy oferty. Takie działania pozwalają przede wszystkim stworzyć trwałą więź konsumenta z detalistą, zbudować zaufanie do marki i zwiększyć lojalność, a w efekcie pobudzić zainteresowanie ofertą i osiągnąć wyższą sprzedaż.