Po kilku latach dynamicznych wzrostów stabilizuje się rynek artykułów sportowych. Eksperci przewidują, że efektem tych zmian będzie coraz bardziej zażarta walka o klientów – patrząc na Zachód Europy, jej przejawy możemy obserwować już dziś.

Jak wynika z danych przedstawionych w raporcie PMR „Rynek artykułów i odzieży sportowej w Polsce 2018”, branża ta była ostatnio jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi handlu detalicznego w naszym kraju. Do 2017 roku rosła w tempie sięgającym 9 proc. rocznie. Dopiero wtedy dynamika zwolniła 4-5 proc. Analitycy tłumaczą tę zmianę postępującym nasyceniem rynku. Po boomie popularności zdrowego stylu życia – przejawiającym się choćby w liczbie biegaczy, rowerzystów i bywalców siłowni – pozostało już stosunkowo niewiele nieaktywnych dotąd osób, które są skłonne uprawiać sport. Wymiernym wskaźnikiem tego stanu rzeczy są statystyki nt. zakładanych kart Multisport. Po dwóch latach z przyrostami nowych klientów na poziomie powyżej 100 tys. osób, w 2017 r. przybyło ich zaledwie 57 tysięcy. Autorzy serwisu Retail Market Experts przewidują w związku z tym, że w perspektywie kilku lat należy spodziewać się znacznego zaostrzenia walki o klienta na rynku akcesoriów sportowych. W Europie Zachodniej sytuację tę widać już dziś. Na przykładzie jednego z najnowszych sklepów Decathlon w Paryżu wskazujemy na jej przejawy.

Nowe, bliższe klientowi formaty
Bulwar Saint-Garmain to jedna z głównych ulic lewobrzeżnego centrum Paryża, od lat trzydziestych XX wieku kojarzona z nocnym życiem toczącym się w licznych, uczęszczanych masowo przez studentów kawiarniach i pijalniach piwa. Tu tworzyli Jean-Paul Sartre oraz Simone de Beauvoir. Tutaj także, w jednej z kamienic, otworzono w 2018 roku Decathlon City – dwupoziomowy sklep w bardziej kameralnym i przystępnym formacie niż ogromne centra na peryferiach miast, do których jesteśmy przyzwyczajeni w Polsce.
– „Blisko ludzi, jeszcze bliżej produktów” to motto przyświecające otwarciu placówki Decathlon w sercu Paryża. Doskonała lokalizacja nie tylko sprawia, że można tu przyjść przy okazji wizyty w centrum, ale także sprzyja budowaniu świadomości marki, zwiększając prawdopodobieństwo przypadkowego zetknięcia z nią przez przechodniów – mówi Filip Gabryelczyk, menadżer sprzedaży segmentu retail TRILUX Polska. – Prócz wygodnej lokalizacji do wstąpienia do placówki zachęcają także dostępne na miejscu usługi dodatkowe. Skorzystać tu można na przykład ze stanowiska naprawy rowerów z dyżurami ekspertów – tłumaczy.

Otoczenie kreujące doświadczenia zakupowe
Prawdopodobieństwo powrotów do paryskiego Decathlon City mają w założeniu zwiększać także zastosowane rozwiązania z zakresu shopping experience i visual merchandisingu.
– Dla kolorowego asortymentu stworzono wyjątkowe otoczenie. Czarny sufit, ciemna podłoga i czarne tło produktów oraz białe ściany wokół nich pozwalają zbudować efektowny kontrast. W połączeniu z oprawami kierunkowymi TWINGLE TRACK oraz B.VEO TRACK aranżacja ułatwia odnalezienie tego, czego akurat się szuka – mówi przedstawiciel TRILUX Polska. – Zadbano także o kreujące atmosferę miejsca detale. W wąskim korytarzu urządzano „tunel pływacki”: naprzeciw ściany z wielkoformatową grafiką przedstawiającą mknącą pod wodą osobę wyeksponowano akcesoria potrzebne na basenie. Zastosowano tu także oświetlenie podążające za klientem – gdy idzie się wzdłuż tunelu, stopniowo się on rozświetla. By dodatkowo skłonić do zapozna się z ofertą prezentowaną na piętrze, na klatce schodowej umieszczono ozdobne, przyciągające wzrok oprawy z kloszami różnych kształtów – opowiada Gabryelczyk.

Zapraszające witryny
Przyciąganie światłem pomaga także w przekierowaniu do sklepu ruchu z ulicy. Część z dużych okien wystawowych zaaranżowano tak, że przechodząc obok sklepu da się wejrzeć w jego głąb. Zwiększa to szansę, że w oko potencjalnego klienta wpadnie coś, czego akurat potrzebuje. Witryny są szczególnie efektowne po zmroku. Dzięki zastosowaniu energooszczędnych opraw LED można było zastosować rozwiązania oświetleniowe dające dość dużo światła, by rozświetlało ono także strefę wejścia, przyciągając wzrok i zapraszając do wejścia.

Lokalizacje bliższe klientom, nowoczesne rozwiązania przyciągające wzrok do produktów (zarówno z zewnątrz i jak wewnątrz placówki), nacisk na wygodę korzystania oraz wyróżniające się, atrakcyjne wizualnie akcenty – w obliczu mającej zwiększać swoją intensywność walki o klienta sklepów sportowych tego typu zabiegi będę coraz częściej i z coraz większą świadomością stosowane i u nas.

DÈcathlon City, 104 boulevard Saint germain, 75006 Paris