Sterowanie oświetleniem i temperaturą, dane w chmurze, automatyczna obsługa rabatów i promocji, to tylko niektóre możliwości oprogramowania dla firm działających m.in. w takich sektorach jak usługi, sprzedaż, gastronomia czy hotelarstwo. Twórcy oprogramowania dla biznesu wyprzedzają się we wprowadzaniu coraz to nowocześniejszych i dalej idących rozwiązań, które zwykły biznes zmieniają w biznes inteligentny. Postanowiliśmy nieco usystematyzować i poukładać wszystkie nowinki w rozwiązaniach dla firm i spróbować odpowiedzieć na pytanie, w którym kierunku podąża świat oprogramowania dla biznesu.

Świat biznesu to uniwersum pełne zmian nadchodzących niespodziewanie, a wszystko dzięki rozwojowi nauki i techniki. Stale rosnący poziom wiedzy człowieka w połączeniu z kreatywnością, przyczynia się do powstawania coraz to nowocześniejszych i zaskakujących rozwiązań, które śmiało wkraczają do codziennego życia, a także, a właściwie przede wszystkim, do sfery biznesowej. Wprowadzenie jednej nowinki, która ma ułatwić funkcjonowania firmy, czy wpłynąć na jakość obsługi oraz komfort klientów, pociąga za sobą lawinę kolejnych udogodnień wdrażanych do przedsiębiorstwa. Wszystko dlatego, że klienci sią coraz bardziej wymagający i pragną być traktowani indywidualnie. Klienci mają dość traktowania ich jako ogółu, jako masy przynoszącej zyski, chcą usług dopasowanych do ich indywidualnych potrzeb i z tą myślą tworzone jest coraz to bardziej zaawansowane i wielofunkcyjne oprogramowanie dla różnego rodzaju przedsiębiorstw, od małych sklepów po ich sieci, od pojedynczych barów po restauracje globalne, od małych pensjonatów po hotele znane na całym świecie.

Wszystko w zasięgu jednego programu
Analizując rynek oprogramowania widać trend, w którym to podstawą jest kompleksowość. Najnowsze programy nie wspierają pracowników już tylko w jednym aspekcie. Wręcz przeciwnie, pomagają zarządzać całym biznesem. Charakteryzuje je cegiełkowa budowa, bowiem różne funkcjonalności można ze sobą łączyć w różnych konfiguracjach, dostosowanych do potrzeb danego sektora, czy nawet konkretnej firmy.
Ten trend zaczął się właściwie od smartphonów. W nasze telefony wbudowywano coraz więcej i więcej funkcji, dzięki czemu stały się zarówno środkiem płatniczym, zastąpiły nawigacje, odtwarzacze muzyki, a nawet aparaty, jak i wciąż służyły do podstawowego dzwonienia. Zrewolucjonizowały rynek mnogością funkcji. Do tego także pretenduje nowoczesne oprogramowanie dla biznesu. – „Systemy IT dla firm obsługują nie tylko bazę danych, czy sieć Wi-Fi, ale i systemy sprzedaży, rezerwacji w hotelach i restauracjach, a nawet salonach fryzjerskich. Skomplikowane cenniki zamienione zostały na bazę z obsługą licznych rabatów, zależność ceny od daty, czy dnia tygodnia, a nawet godziny, co jest niezwykle cenione np. przez lokale gastronomiczne oferujące tzw. happy hours. System „zajmuje się” nawet zarządzaniem oświetleniem, temperaturą, czy telewizją hotelową. Ma też wbudowaną funkcję tworzenia raportów, co jest doceniane przez osoby zarządzające, które odciąża od biurokratycznych obowiązków” – wyjaśnia Jarosław Kluszczyński, z firmy Posbox.

Dane pod kluczem
Dane coraz bardziej bezpieczne, to kolejny trend szczególnie widoczny w oprogramowaniu dla firm. W dobie ery informacji, gdzie właśnie informacja jest na wagę złota, bezpieczeństwo danych jest jednym z podstawowych kierunków w rozwoju oprogramowania dla biznesu. Każda firma wymaga, by ich sekretne informacje nie wydostały się poza przedsiębiorstwo. Przykładowo, przedsiębiorca prowadzący hotel nie może pozwolić sobie, aby dane gości jego hotelu wyciekły na zewnątrz. Dlatego, coraz częściej, niezależnie od rodzaju firmy dodatkowe zabezpieczenia, takie jak czytniki kart magnetycznych, skanery linii papilarnych, czy kody dostępu są nie tylko mile widziane, ale wręcz wymagane, dlatego też nowoczesne oprogramowanie zwykle posiada szereg udogodnień w tym kierunku, między innymi obsługę dodatkowych urządzeń zabezpieczających, poza własnym szyfrowaniem danych.

Biznes w chmurze
Warto też zwrócić uwagę, że tuż za firmą Google, która udostępniła zapisywanie danych w chmurze, pojawiła się ta opcja w aplikacjach mobilnych, a obecnie wtargnęła na rynek oprogramowania dla firm z pędem lecącej błyskawicy. Chmura jest wygodnym i bezpiecznym wsparciem dla oprogramowania, i wszystkie innowacyjne programy mają do niej dostęp. Praca w chmurze dodatkowo pociąga ze sobą liczne oszczędności, stąd jej popularność stale wzrasta.

Zdalne sterowanie
Inteligentny lokal, czyli tak naprawdę miejsce rodem ze znanej kreskówki Jetsonowie. Telewizory, komputery, oświetlenie, temperatura, sama sieć, czy drzwi i okna – wszystko połączone z jednym „mózgiem”, którego programujemy w sposób intuicyjny i stosunkowo prosty. To kolejny nurt wyścigu innowacyjności oprogramowania dla biznesu. – „Czas – to podstawowa wartość dla każdego właściciela i menagera, a dzięki tzw. „inteligentnemu lokalowi” zaoszczędzamy go w sposób iście mistrzowski, co niesie ze sobą także spore oszczędności finansowe, o których dawniej nie było mowy” – dodaje ekspert firmy Posbox.
Dodatkowo, dzięki nowoczesnemu oprogramowaniu mamy możliwość zdalnego sterowania naszym oprogramowaniem i urządzeniami z dowolnego miejsca na świecie i podgląd pracy swojego biznesu przez 24 godziny na dobę, przez różne urządzenia (tablet, laptop, smartphone).

Świat oprogramowania dąży do uniwersalizacji i wielozadaniowości, a także wygody użytkowania i zadziwiającej, przy takiej ilości obsługiwanych funkcji, prostoty. Można z powodzeniem powiedzieć, że nowoczesne programy zamieniają firmy w miejsca z przyszłości, gdzie „mózgiem” jest komputer.