Międzynarodowy rynek automatów vendingowych może osiągnąć w 2021 roku wartość 6 mld USD, wynika z badania przeprowadzonego przez firmę analityczną Research Cosmos. Polski rynek jest obecnie wyceniany na kwotę zbliżającą się 500 milionów PLN – szacuje Euromonitor International. Jak na rodzimą branżę wpływają nowe trendy na rynku płatniczym? Czy samoobsługowe terminale płatniczą mogą zwiększyć obroty? Rozmawiamy z Piotrem Wasiem, Dyrektorem Zarządzającym Ingenico na Europę Wschodnią.
Jak obecnie wygląda branża vendingowa w Polsce?
Z raportów branżowych wynika, iż popularność tego typu rozwiązań w Polsce rośnie. Ponad połowa polskich konsumentów regularnie raz w miesiącu korzysta z maszyn vendingowych. Co ciekawe jedna czwarta robi to przynajmniej raz w tygodniu. Firma badawcza Nielsen ostatnio stwierdziła, iż vending wpisuje się idealnie w panujący na rynku żywności tzw. trend convenience, czyli mówiąc kolokwialnie „wygodnictwa”. Konsumenci cenią sobie czas, a maszyny vendingowe dają możliwość szybkich zakupów, co pozwala go zaoszczędzić. Jeśli do tego dodamy wciąż powiększający się asortyment automatów to mamy idealną mieszankę dla dzisiejszego zabieganego konsumenta. Trend ten nie zyskiwałby tak mocno na popularności gdyby nie możliwość dokonania płatności bezgotówkowej. Coraz więcej polskich konsumentów oczekuje w różnych punktach usługowych nie tylko dobrej jakości produktów, ale także możliwości płacenia kartą, to samo tyczy się vendingu.
Branża vendingowa podąża za trendami na rynku płatności bezgotówkowych?
Tak. Podobnie jak większość przedsiębiorców działających w branży handlowej i retailowej, także vending doskonale rozumie, że płatności bezgotówkowe są już nie tylko dodatkiem, ale powszechnym standardem. Co ciekawe większość przedstawicieli branży vendingowej jako główny powód instalacji terminali samoobsługowych wskazuje na podążanie za aktualnymi trendami, a co za tym idzie zwiększenie zysków. Poza tym branża zauważyła, iż płatności zbliżeniowe cieszą się ogromną popularnością nad Wisłą oraz chcą na tym skorzystać. Warto także zwrócić uwagę na fakt, iż kwota wolna do 50 zł od konieczności podawania kodu PIN jest paliwem napędowym dla rozwiązań bezgotówkowych.
Jak sprzedawcy mogą skorzystać na instalacji terminali?
Terminal płatniczy do najprostsza droga do zwiększenia obrotów w automacie. Potwierdzają to nasi partnerzy jak banki, agenci rozliczeniowi i operatorzy vendingowi na całym świecie. Dlaczego?
Klient kupując w automacie wyposażonym w czytnik może skupić się wyłącznie na produkcie i nie jest ograniczony aspektem posiadania gotówki, często o określonych nominałach. Płatność kartą pozwala klientowi wyprać i opłaciz to, czego fartycznie potrzebuje dzięki czemu zwiększają się obroty w automatach.Po drugie, odpadają także problemy techniczne związane z przyjmowaniem monet. Mamy także do czynienia z optymalizacją i spadkiem kosztów operacyjnych, np. obsługi płatności gotówkowych. Eliminacja większości transakcji opartych na gotówce może także zwiększyć liczbę maszyn obsługiwanych np. przez jednego serwisanta.
Należy śmiało stwierdzić, iż instalacja terminali płatniczych może przynieść nawet kilkudziesiącio-procentowy wzrost obrotów. Oczywiście lokalizacja jest głównym czynnikiem determinującym sprzedaż, natomiast terminal odgrywa w tym przypadku tak samo ważną rolę.
Jaki terminal wybrać? Czy posiadają one także dodatkowe możliwości?
Przede wszystkim należy spojrzeć na sposoby akceptacji różnych from płatności. Patrząc na rynek vendigowy, praktycznie wszystkie urządzenia, które obecnie dostarczamy na ten rynek to modele tylko z czytnikiem zbliżeniowym. Brak miejsca na kartę to mniejsza podatność na uszkodzenia oraz wandalizm a w tym temacie widzieliśmy już naprawdę wiele od monet po patyki i gumy do żucia wciskane w terminal.
Warto także upewnić się czy dane urządzenie jest kompatybilne z danym automatem. Instalacja nowoczesnych terminali może się obyć bez konieczności radykalnych ingerencji w hardware i software urządzenia vendingowego.
Wybierajac terminale należy także zwrócić uwagę na coś więcej niż płatności. Mianowicie na tzw. telemetrię. Są to dodatkowe możliwości systemów operacyjnych urządzeń przyjmujących płatności. Jest swoisty to ocean możliwości analitycznych.
A co z bezpieczeństwem? Coraz częściej słyszymy o atakach hackerskich na terminale, czy oszustwach związanych z wykorzystaniem danych z kart płatniczych i kredytowych.
Celem większości ataków są głównie dane z kart debetowych lub kredytowych jednakże miejmy świadomość iż według danych Europejskiego Banku Centralnego, Polska jest najbezpieczniejszym rynkiem kartowym w Europie. Transakcje typu fraud mają najczęściej miejsce w scenariuszu „bez karty” czyli w większości w internecie. Kiedyś transakcje typu fraud w scenariuszu „z kartą” czyli z użyciem karty dotyczyła użycia paska magnetycznego. Obecnie technologia magnetyczna odchodzi do przeszłości. W Polsce od 80 do 85 proc. transakcji dokonywana jest bezdotykowo, a reszta z użyciem mikroprocesora. Co zmniejsza ryzyko zagrożeń.
Terminale płatnicze, także te samoobsługowe są jednymi z najlepiej zabezpieczonych urządzeń na świecie poprzez szyfrowanie danych oraz regularne wycofywanie ze sklepów terminali starszej generacji, które nie spełniają określonych norm bezpieczeństwa. Jesteśmy tutaj liderem bowiem jako pierwsi w Polsce, już w zeszłym roku zaczęliśmy instalować na masową skalę terminale oparte na standardzie PCI PTS 4.x a w tym nasi klienci instalują już najnowszą wersję PCI PTS 5.x gwarantującą bezpieczeństwo do roku 2026. Te najnowsze standardy bezpieczeństwa wprowadzmy również do terminali vendingowych.
Jakie nowości można obecnie spotkać w kwestii płatności bezgotówkowych w vendingu? Czy jest coś co jest wzięte rodem z filmów science-fiction, np. płatności na odcisk palca.
Przede wszystkim pracujemy nad przyspieszeniem płatności. Naszym celem jest aby transakcje w terminalach samoobsługowych były realizowanie jeszcze szybciej i sprawniej.
Natomiast jeśli chodzi o futurystyczne wizje, to np. w Singapurze eksperymentuje się w przypadku automatów vendingowych z autoryzacją płatności wykorzystującą technologię rozpoznawania twarzy. Natomiast powszechność zastosowania tego rozwiązania to wizja mocno wybiegająca w przyszłość. Obecnie priorytetem producentów urządzeń do realizacji płatności bezgotówkowych jak Ingenico jest praca nad jeszcze lepszą sprawnością realizacji transakcji oraz wprowadzenie alternatywnych do kart metod płatności jak chociażby Alipay.