Prace wykończeniowe wewnątrz, zakończony montaż instalacji artystycznych, sprzątanie obiektu i pierwsze towary na półkach – tak wygląda obecnie budowa Posnanii. Po 28 miesiącach intensywnych prac Posnania będzie gotowa na przyjęcie pierwszych klientów. Wielkie otwarcie już 19 października.

Bryła Posnanii jest już gotowa od kilkunastu tygodni. Na zewnętrznej elewacji zamontowano elementy oświetlenia oraz kasetony z nazwami wybranych najemców. Dookoła budynku sadzona jest zieleń, ustawiane są wiaty przystankowe i elementy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Mieszkańcy mogą też zobaczyć już finalny zarys zewnętrznej Alei Artystów, miejsca ekspozycji sztuki w którym znajdzie się trzydziestometrowa galeria plenerowa. Będzie ona przestrzenią otwarta dla każdego, umożliwiającą bezpośredni kontakt artystów i widzów.  Poza ciekawą i nowoczesną architekturą, a także miejscami do wypoczynku, znajdą się tam instalacje artystyczne, m.in. mebel „Scena Posnania”, autorstwa Doroty Koziary i Tomasza Augustyniaka.

Prace na finiszu

Wewnątrz obiektu kończą się prace wykończeniowe. Wszystkie lokale zostały już odebrane przez najemców, którzy adoptują miejsca do swoich potrzeb. W ostatnim tygodniu zakończył się montaż trzynastu instalacji artystycznych, które znajdą się w przestrzeni Posnanii. Inwestor zaprosił do współpracy artystów sztuki nowoczesnej, których prace można oglądać w wielu miastach Europy, m.in. Davida Mesgiuch’a, Elise Morin, czy Suzan Drummen. – Posnania jest miejscem, w którym współczesna sztuka odgrywa ważną rolę. W całym obiekcie będzie można znaleźć unikatowe połączenia designu i najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych. To wszystko sprawia, że o Posnanii możemy mówić jako o miejscu nowej generacji – mówi Andrzej Leżanowski, design director projektu.

Sprzątanie całego obiektu pochłonie pozostałe dni do otwarcia. Wewnątrz zainstalowane zostały największe w kraju  ekrany ledowe. W atrium zamontowany zostanie eliptyczny nośnik o wymiarach 9,7 m x 9,2 m, a w rotundzie znajdzie się owalny ekran o długości 48 m i wysokości 1,5 m. Posnania będzie w pełni interaktywną przestrzenią, z dedykowanym oprogramowaniem i ścianami kinekt.

Drogi na Ratajach od nowa

W ostatnich dniach inwestor wystąpił do władz miasta z wnioskiem o odbiór kolejnych dróg wokół Posnanii. Zakończono już w pełni modernizację ul. Milczańskiej i Inflanckiej, budowę wewnętrznego układu drogowego oraz przebudowę ul. Jana Pawła II od ronda Rataje do ul. Kaliskiej. Na ukończeniu są roboty związane z remontem ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż trasy tramwajowej na odcinku od ul. Kórnickiej do ul. Milczańskiej. – Planujemy oddać do użytkowania ul. Milczańską i Inflancką w październiku. Nowy układ drogowy będzie przejezdny od 19 października, czyli otwarcia Posnanii – mówi Marcin Stokowiec, dyrektor ds. inwestycji.

Intensywne prace trwają również na ul. Jana Pawła II, na odcinku od ul. Kaliskiej do ronda Śródka, gdzie drogowcy zakończyli wymianę podziemnej infrastruktury i budują trzeci pas ruchu. Na początku października mają rozpocząć się prace przy budowie drugiego prawoskrętu na ul. Baraniaka w ul. Jana Pawła II. Całość prac, w szczególności montaż elementów bezpieczeństwa ruchu drogowego, malowanie oznakowania poziomego oraz sadzenie zieleni, zakończy się wiosną 2017 r.