Shippeo, jeden z europejskich dostawców rozwiązań zapewniających widoczność transportu w czasie rzeczywistym, został wybrany przez Coca-Cola HBC do monitorowania na żywo widoczności transportu drogowego na całym rynku. W pierwszej fazie rozwiązanie wdrożono m.in. w Polsce.

Coca-Cola HBC to jeden z największych strategicznych partnerów The Coca-Cola Company w zakresie butelkowania. Dzięki zasięgowi geograficznemu, który rozciąga się od zachodniego wybrzeża Irlandii do wschodniego wybrzeża Rosji oraz od krajów bałtyckich po Nigerię, unikalne portfolio marek Coca-Cola HBC, mieszanka regionów i kanałów dystrybucji sprawia, że jest ona liderem w dziedzinie pakowanych produktów konsumenckich. To także producent napojów, który wspiera zrównoważony rozwój najbardziej na świecie – według Dow Jones Sustainability Index (DJSI).

„Każdego roku przewozimy do naszych klientów ponad 400 000 pełnych ciężarówek” – mówi Valentin Radu, Menedżer ds. Technologii i Automatyzacji Logistyki w Coca-Cola HBC, dodając, że „skala i złożoność naszej działalności przekładają się na duże nakłady administracyjne związane z koordynacją z przewoźnikami. Obsługa sytuacji wyjątkowych jest w takiej sytuacji nadzwyczaj czasochłonna. Wdrażając rozwiązanie Shippeo w zakresie widoczności transportu w czasie rzeczywistym, dążymy do usprawnienia naszych operacji logistycznych, jednocześnie poprawiając terminowość dostaw do naszych klientów”.

Widoczność w czasie rzeczywistym sieci transportowej Coca-Cola HBC zapewniana przez Shippeo pozwoli firmie na dalszą poprawę wydajności logistyki – zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej – poprzez usprawnienie współpracy z przewoźnikami. „Platforma Shippeo wykorzystuje uczenie maszynowe do obliczania dokładnych ETA i innych statusów dostaw, które są automatycznie przekazywane w czasie rzeczywistym między naszymi dostawcami i klientami” – kontynuuje Radu – „zapewniając w ten sposób pełną przejrzystość oraz ograniczając ilość połączeń, e-maili i innych działań back-office. Dzięki temu nasze zespoły ds. administracyjnych mogą się skupić na aktywnościach o większej wartości dodanej i zarządzaniu wyjątkami”.

Wdrożenie tego rozwiązania ma na celu poprawę poziomu usług przy jednoczesnym obniżeniu kosztów transportu. Będzie to możliwe dzięki skróceniu czasu oczekiwania, poprawie elastyczności i planowaniu zasobów.

„Chcieliśmy zwiększyć zakres naszych działań zorientowanych na klienta poprzez znaczącą poprawę w widoczności łańcucha dostaw. Po dokładnej ocenie rozwiązań dostępnych na rynku doszliśmy do wniosku, że Shippeo będzie dobrze nadawać się do tego celu” – mówi Antonio Ventriglia, Dyrektor Logistyki Grupy, dodając, że „Platforma Shippeo zapewnia zarówno elastyczność, jak i spełnia nasze wyjątkowe potrzeby. Płynna integracja z SAP i naszymi istniejącymi systemami była również ważnym czynnikiem przy podejmowaniu ostatecznej decyzji, ponieważ chcieliśmy ograniczyć czynności wykonywane ręcznie”.

Dalej wyjaśnia: „Pierwsza faza implementacji projektu została zakończona, z ponad 60 wdrożonymi przewoźnikami i powiązanymi partnerami w Austrii, Rumunii, Polsce, Grecji, na Węgrzech i we Włoszech. Wskaźnik śledzenia osiągnął planowany próg i już teraz wykorzystujemy analizę danych, aby poprawić poziom usług i uchwycić wzrost produktywności. Wdrożenie projektu będzie kontynuowane przez cały rok 2021 r., obejmując Bułgarię, Czechy, Słowację, Irlandię, Irlandię Północną, Szwajcarię i Ukrainę, a kolejne kraje zostaną wdrożone w 2022 r. ”

COO Shippeo, Lucien Besse, jest podekscytowany współpracą z Coca-Cola HBC przy tak znaczącym projekcie. „Nie moglibyśmy być szczęśliwsi, mogąc powitać Coca-Cola HBC w społeczności klientów Shippeo. Nie możemy się doczekać współpracy z ich utalentowanymi zespołami, aby pomóc w przeniesieniu ich zdolności transportowych w łańcuchu dostaw na wyższy poziom”.