Comarch udostępnił swoim klientom nową usługę – Network Operations Center. Jest to wszechstronne rozwiązanie sprawdzające się jako wsparcie techniczne dla wszelkiego typu przedsiębiorstw i instytucji. Dzięki rozbudowanej funkcjonalności, zautomatyzowanemu i niezawodnemu systemowi służącemu do monitorowania środowiska IT oferowana przez Comarch usługa stanowi nieocenione wsparcie zarówno dla administratorów jak i menadżerów IT.

Inwestycja pochłonęła ok. 1 mln zł, połowę kwoty stanowiła niezbędna infrastruktura techniczna. Obecnie Comarch ma pod opieką 3,5 tys. urządzeń sieciowych i 2 tys. serwerów działających u 100 klientów z 17 państw.

– Comarch Network Operations Center jest miejscem pierwszej linii kontaktu dla naszych klientów, dostępnym przez 24 godziny na dobę przez wszystkie dni w roku.  Powstało ono jako odpowiedź Comarch na wciąż rosnące wymagania klientów co do poziomu jakości świadczonych usług i ich zakresu.  Tutaj monitorujemy dostępność elementów infrastruktur sieciowych naszych klientów oraz parametry ich pracy.  Wykrycie awarii powoduje bezzwłoczne zarejestrowanie incydentu w systemie zgłoszeniowym oraz natychmiastowe uruchomienie procedury naprawczej polegającej na przeprowadzeniu wstępnej diagnostyki i powiadomieniu klienta o zarejestrowaniu awarii.  Obecny zakres naszych usług obejmuje lokalizacje mieszczące się geograficznie na 3 kontynentach. Mając wsparcie kierowników projektów, inżynierów drugiej linii (Inżynierowie Cisco) i trzeciej linii wsparcia (producenci) jesteśmy przekonani, że nasze usługi możemy dopasować do wymagań każdego klienta i zapewnić im odpowiednio wysoki poziom i zgodność z najnowszymi standardami – tłumaczy Krzysztof Korski, kierownik Subcentrum Monitoringu i Helpdesku.

System umożliwia analizę stanu pracy:

•          urządzeń sieciowych

•          urządzeń, których nie można monitorować za pośrednictwem sieci Ethernet

•          komputerów PC bądź serwerów pracujących pod kontrolą systemu MS Windows

•          serwerów UNIX/Linux

•          wybranych elementów systemów operacyjnych

•          Środowiska VMware

•          Sieci SAN, LAN/ WAN

•          wybranych elementów aplikacji firm trzecich

•          baz danych Oracle, MS SQL, DB2

W obrębie Comarch Network Operations Center działa także Comarch Service Desk, który w ramach obszaru Outsourcing IT realizuje pierwszą linię wsparcia dla usług ciągłych związanych z procesami IT oraz infrastrukturą IT klientów krajowych i międzynarodowych. Do czołowych zadań Service Desku należy identyfikacja i rejestracja incydentów w systemach zgłoszeniowych, kategoryzacja, priorytetyzacja i diagnoza wstępna incydentów, jak również analiza i realizacja określonej części zgłoszeń zgodnie z ustalonym SLA.