Spółka cyber_Folks, prawdopodobnie jako pierwszy operator hostingu w Europie, udostępnia klientom oparty o AI kreator nazw domenowych. Do tej pory klienci cyber_Folks mogli korzystać z kreatora nazw domenowych opartego głównie o podejście algorytmiczne, bazujące na synonimizacji i tłumaczeniach na języki obce. Ułatwiał on tworzenie nazw generycznych – najczęściej rzeczowników pochodzenia naturalnego, niosących konkretne znaczenie, np. sklepzoologiczny.pl, co jednoznacznie definiuje tematykę danej domeny. Jego algorytmiczna wersja została zastąpiona wariantem opartym o działanie sztucznej inteligencji.

Jak to działa?
W kreatorze domen cyber_Folks wystarczy wpisać krótki, składający się z zaledwie 3-6 słów naturalnie sformułowany opis pomysłu użytkownika, a narzędzie w czasie rzeczywistym połączy się z API technologii Open AI i wygeneruje pomysły na nazwę sklepu czy strony www.
– Bazując na różnych modelach, dostępnych w ramach tej technologii oraz stosując autorski system filtrowania odpowiedzi, nasze narzędzie prezentuje użytkownikom propozycje nazw – zazwyczaj bliskie nazwom generycznym – mówi Artur Pajkert, CMO w cyber_Folks.

Takie nazwy można w teorii uzyskać poprzez sam Chat GPT, jednak co istotne, kreator cyber_Folks umożliwia dodatkowo natychmiastowe sprawdzenie, czy dana domena jest wolna.

– Chat GPT nie posiada takiej funkcjonalności, gdyż – jako pretrenowany model został on “wyuczony” na danych zebranych w sieci, a podczas jego eksploatacji nie ma on dostępu do internetu i nie sprawdza bieżących informacji. Dlatego nie mógłby w żaden sposób sprawdzić, czy dana domena jest wolna, a tym bardziej – zarejestrować jej – wyjaśnia Artur Pajkert, CMO w cyber_Folks.

Nazwa w 3 krokach
Aby skorzystać z narzędzia użytkownik w kreatorze nazw domen musi jedynie odpowiedzieć na zapytanie: “Wymyśl nazwę domeny internetowej dla…”, wpisując przykładowo “sklepu zoologicznego z gadami”. Po chwili otrzyma kilkanaście propozycji nazw. W kolejnym kroku wybiera konkretną i sprawdza jej dostępność jednym kliknięciem. Po ok. 1-2 sekundach wybrana nazwa domenowa jest już w koszyku, a użytkownik może zaczynać proces budowy e-sklepu.

– Aktualnie obserwujemy używanie narzędzia i dostrajamy jego działanie do polskich użytkowników. Kreator jest już wdrożony dla wersji polskiej, natomiast w najbliższych dniach planujemy wdrożyć tę technologię także w Rumunii – dodaje Artur Pajkert, CMO cyber_Folks.

Kreator dostępny jest TU.