Publikacja objęła ponad 7 tysięcy najpopularniejszych stron www w Polsce w podziale na kategorie: eCommerce, fintech, systemy rezerwacyjne oraz firmy kurierskie. To od nich przeciętny Kowalski otrzymuje najwięcej e-maili – czy to transakcyjnych, jak potwierdzenia zamówień, czy marketingowych, jak wszelkiego rodzaju promocje i newslettery.

Z unikalnego opracowania dowiesz się czy sklepy internetowe chronią swoje wiadomości oraz odbiorców przed próbami wyłudzania ważnych danych osobowych i na ile skutecznie to robią. Dzięki raportowi poznasz wskazówki, dzięki którym sprawdzisz, czy Twoja domena jest bezpieczna i co możesz zrobić sam, aby e-maile wysyłane z Twojego systemu spełniały najważniejsze zasady.

Cyber-zagrożenia są zjawiskiem powszechnym – tylko w ubiegłym roku aż 76% firm przyznało, że padło ofiarą ataku phishingowego (badanie Proofpoint, globalnej firmy zajmującej się cyberbezpieczeństwem). Phishing, czyli metoda oszustwa, w której przestępca podszywa się pod firmę w celu wyłudzenia poufnych informacji (np. danych logowania, danych karty kredytowej), zainfekowania komputera szkodliwym oprogramowaniem czy też nakłonienia ofiary do określonych działań, najczęściej jest dokonywany za pośrednictwem kanału e-mailowego.

Dlaczego udaje się przechwycić wrażliwe dane? Winy powinniśmy doszukiwać się w słabym zabezpieczeniu poczty elektronicznej. Nie każdy wie, że może samodzielnie ustawić odpowiednie zabezpieczenia i zminimalizować szanse na feralny atak.

A konsekwencje tego procederu są bardzo bolesne – poza czarnym PR-em (media chętnie poinformują o wpadce firmy) – należą do nich utrata reputacji i zaufania klientów, a w konsekwencji… spadek przychodów, co potwierdzają same ofiary.

Zespół EmailLabs sprawdził czy i jakie zabezpieczenia stosują najpopularniejsze sklepy eCommerce. Niemal 70 proc. domen należących do najbardziej popularnych w Polsce sklepów internetowych naraża konsumentów na ryzyko kradzieży danych za pomocą phishingu. Większość z nich korzysta z minimalnego uwierzytelniania poczty elektronicznej.

“Wyniki badania są zaskakujące – sklepy internetowe nie chronią swoich klientów w należyty sposób. Mało kto jest świadomy istnienia relatywnie prostych zabezpieczeń, jakie można zastosować chociażby konfigurując domenę – mówi Katarzyna Garbaciak, Dyrektor Zarządzająca w EmailLabs. Raport jest nie tylko audytem, ale i zawiera garść praktycznych wskazówek, jak można sprawdzić ustawione uwierzytelnienia i poprawić poziom zabezpieczeń – dodaje.

Pobierz pełny raport (https://emaillabs.pl/raport-bezpieczenstwa-poczty-e-mail/)