Handel internetowy kwitnie, a co za tym idzie rośnie także liczba przesyłek kurierskich. To skłania mniejszych graczy do walki o klientów. O tych na rynku e-commerce chce powalczyć Delta Kurier. Trzy lata temu ta warszawska firma rozszerzyła działalność na całą Polskę a obecnie wprowadza nowe usługi dla e-sklepów, w tym. m.in. Same Day Delivery. Do końca tego roku liczba kurierów ma wzrosnąć aż o 50%.

Duże rezerwy
Z tegorocznego raportu Gemius „E-Commerce w Polsce 2017” wynika, że w sieci kupuje już 54 proc. polskich internautów. To o 4 proc. więcej niż rok wcześniej. To wpływa na szybki rozwój rynku kurierskiego. Według danych PwC, tylko w 2015 roku jego wartość sięgnęła blisko 4,49 mld zł i była o 32 proc. wyższa niż jeszcze w 2011 roku. Liczba przesyłek nadanych w 2015 roku wyniosła 313 mln sztuk i była o 57 proc. wyższa niż cztery lata wcześniej. Tę dobrą koniunkturę chce wykorzystać Delta Kurier inwestując w rozwój nowych usług i logistykę.
– Ostatnie miesiące poświęciliśmy na przebudowę sieci doręczeń i poprawę jakości obsługi. Dzięki wprowadzonym zmianom, terminowość doręczeń wzrosła do 95%, a ich jakość do 97%. Nasza sortownia centralna miesięcznie sortuje około 200 tys. paczek, jednak nasze rezerwy są znacznie większe. To dobra baza do tego, by powalczyć o rynek z większymi graczami – przekonuje Krzysztof Porębski, prezes Delta Kurier, stworzonej w 2001 r. warszawskiej firmy kurierskiej, która obsługuje obecnie ponad 1500 klientów w całej Polsce.

Nowe usługi i rozwiązania logistyczne
Jeszcze w tym roku Delta Kurier chce zwiększyć liczbę kurierów o 50% – do blisko 600 osób. Nie tylko ze względu na rozpoczęty szczyt świątecznych zakupów, ale również ze względu na dynamicznie wdrażane rozwiązania w ofercie dla klientów instytucjonalnych. Wszystko w ramach już oferowanej logistyki zwrotów z wprowadzonym terminem ważności przesyłki zwrotnej.
– Sklep internetowy będzie miał możliwość ustalenia akceptowalnego terminu zwrotu towaru, a po jego upływie przesyłka nie zostanie przyjęta przez kuriera. Dodatkową zaletą obsługi zwrotów towarów od konsumentów oferowanych przez Delta Kurier jest brak opłat dodatkowych za odbiór przez kuriera. Koszt przesłania zostanie naliczony tylko wówczas, gdy klient postanowi zwrócić towar i nada przesyłkę – tłumaczy Krzysztof Porębski z Delta Kurier.

Plany na jutro
Z początkiem przyszłego roku pojawią się także nowe usługi. W planach Delta Kurier ma m.in. wdrożenie całkowicie nowej oferty usług w serwisie lokalnym, krajowym oraz międzynarodowym przy współpracy z międzynarodowymi podmiotami. Nowością będą nowe ekonomiczne usługi w serwisie krajowym oraz usługi doręczania przesyłek zawierających ważną dokumentację handlową lub bankową połączoną z weryfikacją danych osobowych odbiorców, odpisaniem i pobraniem wskazanych dokumentów czy zwrotem dokumentacji do banku.
– Do końca przyszłego roku rynek przesyłek kurierskich urośnie o 12 proc. i będzie wart już 6,4 mld zł, a wolumen przesyłek przekroczy 440 mln. Jestem przekonany, że nowe usługi spotkają się z pozytywną odpowiedzią klientów instytucjonalnych oraz pomogą nam przejąć część tego wolumenu – przekonuje Krzysztof Porębski z Delta Kurier.

W ramach oferty dla sklepów internetowych szukających ekspresowych dostaw SAME DAY, firma planuje również wprowadzenie usługi magazynowania rozproszonego dla towarów szybko rotujących. Oznacza to możliwość krótkoterminowego magazynowania towarów, etykietowania i konfekcjonowania produktów, sortowania, a także kompletowania wysyłek. Delta Kurier wprowadziła także dwie inne usługi: Same Delivery Express umożliwiającą dostawę do 4 h na terenie tej samej miejscowości oraz Same Day Evening. Pozwala ona na dostarczenie przesyłki do klienta pomiędzy godziną 18 a 22 w dniu zamówienia. W połączeniu z usługą magazynowania i bezpłatnego zwrotu towarów, Delta Kurier chce pomóc e-sklepom w zwiększeniu konwersji.

– Z naszych doświadczeń wynika, że sama tylko usługa Same Day zwiększa konwersję w sklepie o 23%. Czas dostaw, to obok renomy sklepu i niskiej ceny dzisiaj najważniejszy czynnik, pozwalający wyróżnić się e-sklepom na rynku – zwraca uwagę Krzysztof Porębski z Delta Kurier.