Firma informatyczna GlobalLogic Polska zakończyła serię testów The GLDrone. W urządzeniu sprawdzono działanie szeregu innowacyjnych rozwiązań informatycznych, które m.in. spowodują, że dron zrewolucjonizuje system transportu oparty na bezzałogowcach. Dlaczego? Urządzenie działa autonomicznie, poza zasięgiem wzroku operatora, a dodatkowo, dzięki wkomponowanemu systemowi antykolizji (transponder ADSB), dron komunikuje się z innymi urządzeniami w ruchu lotniczym unikając z nimi zderzenia i co najważniejsze, dron widoczny jest dla służb kontroli lotów.
The GLDron wykonuje skomplikowane operacje w terenie zurbanizowanym. Chodzi m.in. o automatyczne wykrywanie innych obiektów np. samolotów, dronów, czy samochodów w ruchu ulicznym oraz unikanie kolizji. Bezzałogowiec potrafi także precyzyjnie wylądować w wyznaczonym lądowisku – pod drzwiami czy w ogrodzie, zostawiając tam paczkę. Urządzenie można zastosować nie tylko w firmach kurierskich. Bardzo prawdopodobne, że w pierwszej kolejności drony będą realizować transport medyczny, np. próbek krwi do badań, a w dalszej perspektywie organów do przeszczepu, gdzie czas dostawy ma ogromne znaczenie. Oznacza to, że to The GLDrone może ratować ludziom życie.
Precyzyjne lądowanie z dokładnością do 10 cm
Drony zastępują również kurierów. Amazon od 2013 roku korzysta z dronów, które dostarczają zamówione paczki do klientów szybko, tanio i o każdej porze dnia.
● Największą zaletą The GLDrone jest innowacyjne oprogramowanie. Zespół, który nad nim pracował miał na celu stworzenie ekonomicznego i wydajnego rozwiązania. W tym celu stworzono system precyzyjnego lądowania oraz rozwiązanie informatyczne (oparty o ADSB transponder) pozwalające na unikanie kolizji z samolotami czy też dronami, którego zastosowanie powoduje także, że The GLDrone widoczny jest dla kontroli lotów,
● otwarte oprogramowanie służące jako software, pozwalające na intuicyjną obsługę,
● w wyniku prac powstał komputer kontroli lotu, który może być użyty w różnego rodzaju konstrukcji drona (od małych po duże)
The GLDrone automatycznie wykrywa obiekty i unika kolizji
W efekcie wypełnienia tych założeń dron korzysta ze specjalnych rozwiązań oraz niestandardowych, stworzonych specjalnie na jego potrzeby algorytmów. The GLDrone automatycznie określa czy na trasie przelotu znajduje się inny pojazd lub przeszkoda, dzięki czemu unika z nimi kolizji. Urządzenie na bieżąco modyfikuje trasę przelotu w zależności od aktualnych warunków, wynikających m.in. z ruchów innych statków powietrznych. Co warto podkreślić, dron widoczny jest także dla kontrolerów ruchu lotniczego.
Flota podniebnych kurierów
Jeżeli trasy dwóch dronów skrzyżują się, urządzenia swobodnie się miną. Pozwala to na stworzenie całej powietrznej floty, np. do celów kurierskich, która będzie działać szybko, sprawnie i bez ryzyka kolizji. Ogromną zaletą tego oprogramowania jest również dostosowanie urządzenia do swobodnego i precyzyjnego lądowania. Systemy informatyczne działające w The GLDrone na bieżąco analizują obraz lądowiska. Dzięki temu urządzenie precyzyjnie ląduje w samym środku wyznaczonego obszaru, z precyzja do 10 cm (inne drony dostępne na rynku określają swoje położenie na podstawie danych z GPS, które ma ograniczoną precyzję do ok 2 m). Dzięki temu The GLDrone będzie mógł wylądować pod drzwiami czy w ogrodzie, zostawiając tam paczkę. Samowystarczalna flota dronów, mogłaby przylatywać do bazy zabierać paczkę, dostarczać w wyznaczony punkt, a następnie wracać po kolejne zamówienie. I tak przez cały dzień.
– Z uwagi na pojawiające się zapotrzebowanie na rynku, nasz zespół ekspertów w branży Automotive postanowił rozpocząć pracę nad dronami. W projekcie uczestniczy niespełna 20 programistów, którzy od 2 lat intensywnie pracują nad tym rozwiązaniem, stale poszerzając swoją wiedzę w tym zakresie. Teraz poszukujemy Klientów, którzy są zainteresowani technologią dronową i wykorzystaniem naszej ekspertyzy w tym zakresie. W czerwcu weźmiemy udział w konkursie Droniada, gdzie sprawdzimy działania naszych systemów pod czujnym okiem ustawodawców z ULC i PAŻP – mówi Jan Stojowski, Project Manager w firmie GlobalLogic.
Drony na fali wzrostu!
Branża dronów rozwija się bardzo dynamicznie. Do grudnia 2019 roku w Stanach Zjednoczonych zarejestrowanych było już ponad półtora miliona dronów. W Polsce liczba ta sięga około 100 tysięcy, a wartość rynku szacowana jest na ponad ok. 150 mln zł. Drony wykorzystywane są przez różnego rodzaju branże. Oprócz najbardziej popularnego zastosowania czyli fotografii, bezzałogowe statki powietrzne, wykorzystywane są również w rolnictwie. Drony świetnie sprawdzają się jako wsparcie w czasie siewów. Urządzenie unosi się wówczas w powietrzne i zgodnie z wyznaczoną trasą rozrzuca ziarna. Taki proces jest szybki, precyzyjny i zapewnia równomierne siew. Nie ma potrzeby stosowania ciężkiego sprzętu, jak ciągnik, zamiast tego rolnik może w spokoju doglądać pracy urządzenia lub zająć się zupełnie innymi rzeczami, oszczędzając w ten sposób mnóstwo czasu. Równie duże oszczędności daje zastosowanie mapki ze wskaźnikiem NDVI pozyskiwanym przez drony, który określa stopień zdrowotności roślin. Mając taką mapę do dyspozycji, rolnik może nawozić tylko te obszary które tego wymagają, co przekłada się na znaczne oszczędności w kosztach nawożenia. Głośno w ostatnim czasie było również o urządzeniach, które są w stanie posadzić nawet 100 000 drzew w ciągu jednego dnia, dbając o środowisko w słabo zalesionych rejonach.
Technologia z Doliny Krzemowej
GlobalLogic jest liderem w zakresie rozwoju cyfrowej transformacji produktu. Firma powstała w 2002 roku. To lider w zakresie rozwoju cyfrowej transformacji produktu. Inżynierowie firmy kreują świat przyszłości, projektując i tworząc innowacyjne rozwiązania w obszarze nowych technologii dla branży finansowej, motoryzacyjnej, telekomunikacyjnej, automatyzacji przemysłu, medycznej, bezpieczeństwa i aplikacji mobilnych.
W Polsce GlobalLogic działa od 2015 roku. W naszym kraju firma ma 5 oddziałów. Znajdują się one we Wrocławiu, Krakowie, Szczecinie, Koszalinie i Zielonej Górze.