Firma DS Smith, producent ekologicznych opakowań, jako pierwsza w branży opakowaniowej zaprezentowała tzw. Wskaźniki Projektowania dla Obiegu Zamkniętego (Circular Design Metrics), które pozwolą klientom firmy ocenić, czy stosowane przez nich opakowania są przyjazne dla środowiska. W ten sposób firma podkreśla, że konsekwentnie realizuje swoje zobowiązania i zmierza w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym.

Wskaźniki Projektowania dla Obiegu Zamkniętego to nowe, ważne narzędzie, które umożliwia sprawdzenie i porównanie wydajności projektu opakowania w odniesieniu do szeregu kryteriów, takich jak możliwość recyklingu, zawartość odnawialnych materiałów czy optymalizacja łańcucha dostaw. Wskaźniki obejmują osiem różnych kryteriów, które umożliwiają dokonanie oceny opakowania w zakresie ekologii i pomagają zidentyfikować obszary do poprawy. Narzędzie jest pierwszym tego rodzaju rozwiązaniem dla marek, które dążą do wdrożenia zasad zrównoważonego rozwoju poprzez stosowanie odpowiednich opakowań dla swoich produktów.

Inicjatywa zapewnia unikalny wgląd w to, w jaki sposób decyzje firm dotyczące opakowań mogą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko. Dzięki wspólnemu procesowi projektowania klienci DS Smith będą mogli porównać aspekty ekologiczne różnych rozwiązań, aby stworzyć opakowania bardziej przyjazne dla gospodarki o obiegu zamkniętym.

– Nigdy wcześniej dbałość o środowisko nie miała tak dużego znaczenia dla firm. Chcemy pokazać markom piękno gospodarki o obiegu zamkniętym i pozwolić im wyraźnie zrozumieć, co ich wybory dotyczące opakowań oznaczają dla tego modelu gospodarki. Nasze nowe Wskaźniki Projektowania dla Obiegu Zamkniętego (Circular Design Metrics) są przełomem, jeśli chodzi o ekologiczne podejście do opakowań. Cieszymy się, że możemy służyć naszą wiedzą i doświadczeniem, pomagając dużym i małym firmom w ich drodze do osiągnięcia gotowości na gospodarkę o obiegu zamkniętym – ocenił najnowszą inicjatywę DS Smith Paweł Mazanka, kierownik działu innowacji i rozwoju produktu firmy.

W 2020 r. firma DS Smith wraz z Fundacją Ellen MacArthur wprowadziła na rynek Zasady Projektowania dla Obiegu Zamkniętego (Circular Design Principles). Zasady zostały opracowane, tak aby pomóc firmom wyeliminować odpady i zanieczyszczenia, utrzymać produkty i materiały w użyciu oraz regenerować systemy naturalne. Od ubiegłego roku firma zdążyła przeszkolić swoich 700 projektantów opakowań w zakresie stosowania tych zasad. Po dodaniu nowych Wskaźników Projektowanie dla Obiegu Zamkniętego będzie możliwe ocenienie wpływu każdej decyzji podjętej na etapie projektowania i wsparcie klientów w wyborze najbardziej ekologicznych rozwiązań. W ciągu najbliższych miesięcy DS Smith wprowadzi nowe metryki do procesu projektowania opakowań we współpracy z klientami.

– Etap projektowania ma ogromny wpływ na to, jak produkty, w tym opakowania, są wytwarzane, wykorzystywane i co się z nimi dzieje po zakończeniu użytkowania. Wskaźniki firmy DS Smith są kluczowym krokiem w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym. Jako partner strategiczny, DS Smith ma możliwość szybszego wprowadzania zmian poprzez mobilizowanie licznej społeczności projektantów i oddziaływanie na swoich klientów, z których wielu to globalne marki. Co więcej, działanie firmy będzie inspiracją dla innych przedsiębiorstw i projektantów na świecie – powiedział Joe Iles, Circular Design Lead w Fundacji Ellen MacArthur.

Najnowsza inicjatywa DS Smith jest rezultatem ciągłego zaangażowania firmy w promowanie zrównoważonego rozwoju. Firma nieustannie opracowuje innowacyjne opakowania, które mogą być w pełni przetworzone lub ponownie wykorzystane, optymalizuje każde włókno w procesie produkcji i oferuje alternatywę dla problematycznych tworzyw sztucznych.