W grudniu wiele e-sklepów generuje przychody, których wartość dorównuje całorocznym obrotom. Teraz może być jeszcze lepiej. Prawie 80 proc. Polaków planuje świąteczne zakupy w sieci. Jednak firmy, które sprzedają produkty przez Internetpowinny upewnić się, czyich zaplecze techniczne jest stabilne, a wydajność serwerów dostosowana do spodziewanej liczby odsłon stron wwworaz zamówień on‑line.

Wzrost ruchu w Internecie, także w kontekście e-commerce, odzwierciedla wykorzystanie ogólnopolskiej sieci światłowodowej ATMAN, które rośnie z roku na rok. Maksymalny ruch w sieci ATMAN w połowie grudnia 2013 roku wyniósł 174 Gb/s, natomiast w połowie grudnia tego roku już 240 Gb/s.

Trend wzrostowy powinien utrzymać się także w najbliższej przyszłości. Polacy coraz więcej wydają na zakup dóbr i usług.Jednocześnie nie chcą rezygnować z atrakcyjnych cenowo ofert. Choćby z tego powodu odwiedzają e-sklepy, które bardzo często proponują ceny niższe niż w tradycyjnych sklepach.Nie bez znaczenia jest także możliwość łatwego porównania cen tego samego produktu w różnych e-sklepach. Dla firm rozwijających kanały sprzedaży on-line, przedświąteczna gorączka zakupów jest jednak nie tylko doskonałą okazją do pomnożenia swoich przychodów, ale też wyzwaniem. Gwałtowny wzrost liczby zamówień on-line wymaga bowiem przygotowania zaplecza technicznego, tak by strony www były stabilne, a zamówienia realizowane bez najmniejszych niedogodności – powiedział Robert Paszkiewicz, Dyrektor Marketingu i Rozwoju Biznesu, ATM S.A.

Właściciel e-sklepu może zapewnić sobie techniczną stabilność, w tym ciągły dostęp do strony www, decydując się na sprawdzonego dostawcę usług centrów danych, zapewniającego wysoką jakość.Wybierając miejsce dla naszej strony www, warto upewnić się, jaki poziom dostępności gwarantuje dostawca. Chodzi m.in. o systemy zasilania, w tym agregaty prądu z zapasem paliwa czy systemy UPS.

Na rynku istnieją dostawcy potrafiący zapewnić 100-procentową dostępność kluczowych zasobów, np. zasilania.Należydowiedzieć się, czy nasz dostawca jest w stanie faktycznie, a nie tylko na papierze zrealizować takie warunki.

Równie ważna jest bardzo dobra łączność telekomunikacyjna, która umożliwia ładowanie strony internetowej w ułamkach sekund. Dlatego przy wyborze centrum danych warto sprawdzić, czy dostawca usług kolokacyjnych i hostingowych posiada też odpowiednio rozbudowaną infrastrukturę sieciową.

Centra Danych ATMAN i Thinx Poland, zlokalizowane w Warszawie i Katowicach, wykorzystują ogólnopolską sieć światłowodową ATMAN, a także wielokrotne łącza do operatorów krajowych i zagranicznych, dzięki czemu jesteśmy w stanie zagwarantować nieprzerwaną łączność między serwerami, na których ulokowane są e-sklepy, a klientami robiącymi w nich zakupy. Oprócz samej sieci dbamy również o bezpieczeństwo naszych klientów, oferując systemy ochrony przed atakami DDoS, które są coraz powszechniejszym zagrożeniem dotykającym właścicieli stron www– powiedział Jacek Krupa, Wiceprezes Zarządu ATM S.A.