Dwa ostanie miesiące roku to intensywny czas dla rynku e-commerce oraz firm logistycznych. Wzmożona aktywność e-konsumentów w okresie przedświątecznym to nie lada wyzwanie dla sklepów internetowych oraz kurierów. W związku z tym Alfa Projekt – spółka oferująca rozwiązania informatyczne dla usług logistycznych – wdrożyła nowatorski system IT optymalizujący zarządzaniem przesyłkami w szczycie sezonu. Teraz odbiorca – za pomocą usługi Mobilnego Asystenta – może bezpośrednio u firmy kurierskiej zmienić sposób dostarczenia korespondencji. Oznacza to, że jeśli na etapie dokonania zakupu towaru klient wybrał dostawę kurierską to – dzięki Mobilnemu Asystentowi – może zmienić formę realizacji przesyłki i samodzielnie odebrać ją w stacjonarnym punkcie obsługi.

Zapewne każdy z nas przynajmniej raz doświadczył sytuacji, w której nie mógł znaleźć dogodnego terminu odbioru przesyłki od kuriera. W związku z tym zmuszony był na nowo ustalać z nim miejsce czy czas jego wizyty. W niewielkiej skali problemy ze skutecznym doręczeniem nie stanowią wyzwania dla logistyków, jednak w okresie poprzedzającym Boże Narodzenie – kiedy liczba przesyłek rośnie w lawinowym tempie – taka sytuacja może oznaczać nie tylko paraliż, ale również znaczący wzrost kosztów dla firm kurierskich. W końcu niezrealizowaną przesyłkę trzeba dostarczać ponownie, aż do skutku.

„Jak wskazują dane eCustomerService Index aż 53% Brytyjczyków najchętniej dokonuje zakupów świątecznych w środę poprzedzającą Boże Narodzenie. Ma to swoje przełożenie na wzmożony ruch w e-sklepach i tym samym na sprawność dostaw kurierskich. W Polsce również przedświąteczny boom zakupowy zmusza podmioty z zaplecza sektora e-handlu do intensywnego działania. Wychodząc naprzeciw temu wyzwaniu opracowaliśmy w Alfa Projekt moduł, który pozwala przesunąć część przesyłek od kuriera do stacjonarnych punktów obsługi klienta. Jeżeli konsument będzie chciał odebrać – w dogodnym dla niego terminie lub miejscu – paczkę w jednej z placówek doręczyciela, to za sprawą Mobilnego Asystenta – systemu zarządzania przesyłkami – będzie miał taką możliwość, i to nawet jeśli na etapie zamówienia w sklepie internetowym wskazał już inną formę dostawy. To bardzo wygodne rozwiązanie zarówno dla operatora logistycznego, jak i finalnego odbiorcy. Nie każdy e-konsument wie, gdzie będzie się znajdował w momencie wizyty kuriera. W związku z tym będzie miał możliwość przekierowania swojej paczki do stacjonarnej placówki lub maszyny typu click&collect. Nasza usługa to również oszczędność dla firm kurierskich, bo samodzielny odbiór przesyłki przez klienta jest po prostu tańszy. Warto jeszcze wspomnieć o badaniu przeprowadzonym przez Postcode Anywhere, które wskazuje, że rozwiązania typu click&collect cieszą się ogromną popularnością – aż 95% brytyjskich e-konsumentów planuje skorzystać z takiego sposobu odbioru zamówionego przed świętami towaru[1] – powiedział Jacek Zacharewicz, prezes Alfa Projekt.

Wygoda i zadowolenie klienta to podstawowa zaleta takiego rozwiązania. Pozwala ono mimo wszystko także na sprawne i zautomatyzowane zarządzanie dużą liczbą przesyłek, zwiększenie skuteczność doręczeń, optymalizację pracy kurierów oraz wygenerowanie oszczędności dla firmy logistycznej. Jednak – co najważniejsze – gwarantuje każdemu konsumentowi, że jego korespondencja dojdzie na czas, i to nawet w okresie największego szczytu.