Szacuje się, że na terenie samej Unii Europejskiej każdego roku powstaje około 26 milionów ton plastikowych odpadów, przy czym mniej niż jedna trzecia trafia do recyklingu. Odpowiedzią na taki stan rzeczy jest m.in. decyzja Parlamentu Europejskiego, w świetle której w krajach członkowskich od 2021 roku ma obowiązywać całkowity zakaz stosowania przedmiotów z plastiku jednorazowego. Jak się jednak okazuje, coraz większy odsetek społeczeństwa ma świadomość, jak dużym zagrożeniem dla środowiska są odpady z tworzyw sztucznych. To z kolei pociąga za sobą pozytywne zmiany wśród niektórych przedstawicieli rynku e-commerce. Na jakich sklepach internetowych warto się wzorować?
Zero Waste – wzrastająca świadomość konsumencka
Pomimo tego, że wspomniane we wstępie przepisy mają obowiązywać od 2021 roku, coraz więcej osób stara się już teraz wprowadzić zasady zero-waste w codzienne życie. Najlepszym odzwierciedleniem wzrostu zainteresowania filozofią 5R są statystyki Google Trends, według których liczba wyszukiwań tej frazy cieszy się dużą popularnością. Potwierdzają to także badania agencji IQS, według których aż 74% Polaków popiera wprowadzony zakaz, z kolei 46% badanych jest zdania, że należy zmusić producentów do całkowitej rezygnacji z plastiku, na rzecz ekologicznych opakowań.
Jednocześnie wiele osób zauważa, że nawet produkty BIO są często owijane grubymi warstwami folii. Problem ten dotyczy szczególnie przesyłek online, a wraz z nimi folii bąbelkowej, która stosowana jest do zabezpieczania produktów podatnych na wstrząsy. O jakich alternatywach powinny pomyśleć sklepy internetowe?
Eco-trendy w e-commerce?
Nie ma wątpliwości, że polski rynek e-commerce rośnie w siłę. Jeżeli jednak zdarzyło Ci się kiedykolwiek zamówić jakiś produkt w sklepie internetowym, doskonale zdajesz sobie sprawę, że nie każdy z nich dysponuje ekologicznymi opakowaniami. Czasami nawet mały przedmiot zapakowany jest w wielkie pudło, wypełnione folią bąbelkową, workami z powietrzem czy styropianowymi chipsami. O ile własna lniana torba na zakupy staje się już standardem, to w przypadku zamówień przez internet nie masz zwykle wpływu na formę opakowania zamówień.
Możesz jednak świadomie wybierać sklepy, które deklarują politykę ekologicznych zakupów. Widać to na przykładzie dużych marek, takich jak m.in. Reserved, Mohito czy Zalando. Niemniej, trend stosowania wyłącznie ekologicznych opakowań zdaje się doskonale rozumieć internetowy sklep Laplander.pl. Dlaczego inne witryny zakupowe powinny pójść jego przykładem?
Czym zastąpić plastik? Ekologiczne opakowania w sklepie Laplander.pl
Jak się okazuje, największym odbiorcą tworzyw sztucznych na rynku polskim jest sektor opakowań (około 33% wyprodukowanego plastiku). Wraz ze wzrastającą świadomością społeczeństwa i zmianami przepisów, należy jednak szybko znaleźć skuteczne zamienniki. Odpowiedzią na współczesne potrzeby klientów jest pionierska oferta sklepu Laplander.pl, który zajmuje się sprzedażą sprzętu bushcraftowego i survivalowego. Asortyment skierowany do miłośników spędzania czasu na łonie natury, dostarczany jest w sposób bezpieczny dla środowiska naturalnego.
Po pierwsze, sklep internetowy Laplander.pl wysyła swoje produkty w pudełkach kartonowych pochodzących z recyklingu, których rozmiar jest dostosowany do gabarytów danego przedmiotu. Ponadto, ekologiczne opakowania obejmują także biodegradowalne wypełniacze: papier bąbelkowy zamiast folii, wypełniacze papierowe SpeedMan (posiadające prestiżowy eko-certyfikat “Blue Angel”) oraz wielowarstwowe taśmy pakowe na bazie roślinnego kleju. Dodatkowo, sklep korzysta z oferty DHL Green Logistic, której celem jest redukcja i/lub wyeliminowanie szkodliwych oddziaływań na środowisko (emisji, odpadów itp.), związanych z transportem na przestrzeni wszystkich etapów dostawy.
Alarmujące statystyki, dotyczące ilości zalegającego plastiku, znajdują odzwierciedlenie we wzroście świadomości konsumentów oraz zmianie polityki niektórych marek, zwłaszcza tych z sektora e-commerce. Warto zatem wybierać świadomie sklepy internetowe, które tak jak Laplander.pl, oferują w pełni ekologiczne opakowania.
Artykuł o pakowaniu ekologicznym na stronie laplander.pl:
https://laplander.pl/W-laplander-pl-pakujemy-ekologicznie-cabout-pol-39.html