Firma ES System K ma bogate doświadczenie w zakresie wykorzystania ekologicznych czynników chłodniczych dostępnych na rynku. Firma, jako jeden z pierwszych polskich producentów, zainstalowała w fabryce profesjonalną stację do napełniania, kontroli i testowania urządzeń czynnikiem R290, który jest przyjazny środowisku naturalnemu. Zrealizowano z powodzeniem już kilka projektów z zastosowaniem tego czynnika, gdzie oszczędności energii są na poziomie 15 proc.

Dodatkowo wszystkie urządzenia ES System K są przystosowane do stosowania innych ekologicznych czynników, jak CO2, czy R407F. Pomimo początkowych większych nakładów finansowych, jakie należy przeznaczyć na instalację, czy sam czynnik, coraz więcej naszych klientów decyduje się na ich stosowanie. Także w tym przypadku osiągane oszczędności energii są na poziomie 15-20%.

W ostatnim czasie firma zrealizowała także ciekawy koncept w obiekcie typu convenience store, gdzie właściciel sklepu zdecydował się na  rozwiązanie, które pozwala, wg szacunków klienta, nawet trzykrotnie zmniejszyć rachunki za prąd. Instalacja wykorzystuje pompę ciepła, która „pobiera” ciepło z wymienników umiejscowionych w ziemi dookoła budynku. Ciepło to jest wykorzystane do schłodzenia czynnika, jakim w tej instalacji jest glikol. Dzięki temu ciepło odebrane powierzchni ekspozycyjnej urządzeń chłodniczych może być wykorzystane do np. ogrzania sali sprzedaży. Jest to niezwykle przyjazne środowisku rozwiązanie, które dodatkowo gwarantuje znaczny spadek kosztów stałych prowadzenia sklepu.