Pierwsze bezpłatne urządzenie trafiło do właściciela stoiska owocowo-warzywnego na warszawskim bazarku. Jego klienci mogą już zapłacić kartą, telefonem lub BLIK-iem

First Data, właściciel marki Polcard, jako pierwsza dołączyła do Programu Polska Bezgotówkowa i zainstalowała pierwszy w Polsce bezpłatny terminal. Z 12-miesięcznego zwolnienia z opłat od razu skorzystał pan Andrzej, właściciel stoiska na warszawskim bazarku. W zaledwie dwa tygodnie do Programu z ofertą bezpłatnego terminala w First Data Polcard przystąpiło kolejnych 100 przedsiębiorców z całej Polski.
Rodzina pana Andrzeja od trzech pokoleń zajmuje się handlem i prowadzi kilka punktów sprzedaży w Warszawie.

– Moi klienci zyskali wygodę płacenia bez gotówki, a dla mnie zniknął odwieczny problem z rozmienianiem pieniędzy czy wydawaniem reszty. Ale co najważniejsze, klient płacący kartą zazwyczaj robi większe zakupy i dzięki temu wydaje więcej. Bez wahania polecam wszystkim firmom takim jak moja skorzystanie z Programu Polska Bezgotówkowa – komentuje pan Andrzej.

Według badania przeprowadzonego przez Mastercard w kwietniu 2016 r. 55% Polaków chce płacić wyłącznie kartą. Przedsiębiorcy nieprzyjmujący transakcji bezgotówkowych tracą co czwartego klienta. Liczba korzystających z płatności bezgotówkowych rośnie, a wraz z nimi wzrasta liczba transakcji. Obecnie na rynku jest ponad 38 milionów kart. Z tych danych jasno wynika, że klienci oczekują od przedsiębiorców zapewnienia obsługi płatności bezgotówkowych.

Program Polska Bezgotówkowa jest doskonałym wsparciem dla małych i średnich przedsiębiorstw, które mogą użytkować terminal przez pierwszych 12 miesięcy zupełnie za darmo. First Data Polcard przygotowała specjalną ofertę, która pozwoli im korzystać z preferencyjnych warunków także po upływie roku. W zaledwie dwa tygodnie po dołączeniu do Programu z oferty firmy skorzystało już 100 przedsiębiorców z całej Polski. Pierwsze terminale trafiły do przedstawicieli drobnego handlu czy niewielkich punktów usługowych w Legionowie, Zielonej Górze, Gdańsku oraz Bydgoszczy.

– Cieszymy się, że polscy przedsiębiorcy aktywnie i świadomie zgłaszają się do First Data Polcard i decydują na instalację bezpłatnego terminala. Dzięki temu w ciągu kilku najbliższych lat liczba urządzeń do akceptacji kart może ulec podwojeniu. W efekcie tego wszędzie będzie można zapłacić kartą, a Polska stanie się najbardziej rozwiniętym krajem w Europie pod względem dostępności elektronicznych płatności – mówi Krzysztof Polończyk, członek zarządu First Data w Polsce.

W ciągu 48 godzin od podpisania umowy terminal zostanie dostarczony, zainstalowany, a personel przeszkolony z jego obsługi.
Program Polska Bezgotówkowa to wspólna inicjatywa uczestników rynku usług płatniczych w Polsce: wydawców kart, agentów rozliczeniowych oraz organizacji Visa i MasterCard przy udziale Związku Banków Polskich i wsparciu Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Programem zarządza Fundacja Polska Bezgotówkowa, której fundatorem jest Związek Banków Polskich. Projekt stanowi ewenement na skalę europejską.