Firmy HP i SAP poinformowały o wspólnej inicjatywie o nazwie kodowej „Project Kraken”, której celem jest usprawnienie procesów biznesowych i zmniejszenie ryzyka dla klientów.

Podczas konferencji SAPPHIRE® NOW w Orlando firmy zaprezentowały system testowy zbudowany z wykorzystaniem wieloletniego doświadczenia HP w dziedzinie nowatorskich technologii serwerowych, zoptymalizowany pod kątem oprogramowania SAP® Business Suite, działającego w oparciu o bazę danych „in-memory” SAP HANA.

Upubliczniony w styczniu tego roku „Project Kraken”, to wspólne przedsięwzięcie HP i SAP, którego celem jest wprowadzenie w SAP HANA innowacji umożliwiających klientom szybkie wykonywanie transakcji i analiz oraz przetwarzanie dużych ilości danych na pojedynczym serwerze.

„Project Kraken” daje klientom dodatkowe możliwości skalowania w aplikacjach do masowego przetwarzania transakcji online, z analizą danych w czasie rzeczywistym. Dzięki temu firmy działające w obszarze handlu detalicznego, instytucje finansowe, przedsiębiorstwa użyteczności publicznej, urzędy i inne podmioty mogą w alternatywny sposób szybko analizować na bieżąco duże ilości danych i przyspieszyć wykonywanie operacji.

Prototypowy system wyposażony w 16 procesorów Intel® Xeon® z serii E7 (nazwa kodowa Ivy Bridge-EX) oraz 12 terabajtów pamięci, został zaprojektowany z myślą o złożonych obciążeniach wymagających intensywnego przetwarzania danych. Jego zastosowania obejmują zarządzanie łańcuchem dostaw, zarządzanie relacjami z klientem (CRM), zarządzanie zasobami przedsiębiorstwa (ERP) i jednoczesną analizę danych. HP i SAP wybrały procesory Intela ze względu na stosowaną w nich zaawansowaną technologię, która zapewnia wysoką wydajność systemów.