ID Logistics, wiodący operator na europejskim rynku logistyki kontraktowej, rozszerza współpracę z Super-Pharm, siecią o innowacyjnym koncepcie ”4 w 1” (apteka, drogeria, perfumeria, optyk). ID Logistics, który zarządza magazynem centralnym Super-Pharm w Teresinie od 3 lat, teraz odpowiada za dostawy do sklepów sieci w całej Polsce. Integracja usług magazynowych i transportowych otwiera nowe możliwości implementacji rozwiązań. Pierwsze z nich właśnie zostało wdrożone i dotyczy logistyki zwrotnej opakowań.

ID Logistics współpracuje z siecią Super-Pharm od 2020 r. W tym roku został też uruchomiony magazyn centralny Super-Pharm w Teresinie k/Sochaczewa, gdzie ID Logistics powierzono zadanie zarządzania operacjami i przygotowaniem zamówień do sklepów Super-Pharm oraz e-commerce (drogeria internetowa). Firmy systematycznie rozszerzały zakres obsługi magazynowej, dostosowując ją do szybko rosnącego wolumenu zamówień. We wrześniu 2022 r. ponad dwukrotnie zwiększono powierzchnię magazynową, z 10 000 do 22 000 m2. Natomiast w tym roku rozpoczęto kolejny etap we współpracy obydwu firm, integrując wszystkie usługi transportowe dla Super-Pharm w rękach ID Logistics. Już w marcu 2023 r. dział transportu ID Logistics zaczął organizować pierwsze transporty, średnio ok. 200-250 dostaw miesięcznie z Teresina do ponad 20 sklepów Super-Pharm w regionie warszawskim. Od 30 października ich zasięg rozszerzył się na całą Polskę. Operator odpowiada za kompleksowe planowanie i realizację transportu, w oparciu o dedykowaną flotę, do kolejnych 61 sklepów, co zwiększa liczbę dostaw o ponad 600-650 miesięcznie.

– Cieszymy się, że możemy rozszerzyć naszą kilkuletnią współpracę, powierzając ID Logistics obsługę transportową do naszych sklepów. Partnerskie podejście i wspólne działania pozwoliły nam wypracować korzystne dla obu stron rozwiązania poprawiające terminowość dostaw oraz optymalizujące koszty. Ta zmiana pozwoliła nam również odejść od realizowania wysyłek przy użyciu jednorazowych kartonów. Wdrożenie pojemników wielokrotnego użytku to jeden z naszych projektów strategii CSR i zrównoważonego rozwoju, które realizujemy wspólnie z ID Logistics – mówi Kamil Piotrowski, Menadżer Działu Logistyki, Super-Pharm Holding Sp. z o.o.

– Integracja usług transportowych z zarządzaniem operacjami magazynowymi, przekłada się na wzrost efektywności, większą kontrolę i wysoką terminowość dostaw, która już wzrosła z 97,5% do ponad 99%. Co więcej, otwiera przed nami nowe możliwości implementacji innowacyjnych i zrównoważonych rozwiązań. Dzięki kompleksowej obsłudze, dostosowanej do potrzeb naszego klienta, możemy zapewnić najwyższe standardy i tym samym wspierać dynamiczny rozwój sieci Super-Pharm na naszym rynku – mówi Rafał Lewandowski, Head of Contract Management, ID Logistics Polska.

Po przejęciu przez ID Logistics usług transportowych, obie firmy wdrożyły też swój pierwszy projekt dotyczący logistyki zwrotnej opakowań. Zastosowano go w procesie kompletacji pojedynczych sztuk artykułów, zamawianych przez sklepy. Stosowane do tej pory jednorazowe opakowania kartonowe, do których pakowano towary zamawiane przez sklepy, zostały zastąpione pojemnikami wielokrotnego użytku. Wybór modelu i rozmiaru poprzedziły testy, a decydujące znaczenie miała łatwość i wygoda obsługi w magazynie oraz sklepach, w tym ciężar i rozmiar.

ID Logistics, przy współpracy z Super-Pharm, odpowiadał nie tylko za przygotowanie koncepcji, ale też wybór dostawcy i dostosowanie do procesu obsługi magazynowej. Teraz ID Logistics kompleksowo zarządza obrotem tymi opakowań, w tym odbiorem pojemników ze sklepów przez kierowców i zwrotem do magazynu centralnego.

Co warto podkreślić, nowe rozwiązanie wspiera realizację strategii CSR i zrównoważonego rozwoju ID Logistics oraz Super-Pharm. Wyeliminowanie kartonowych opakowań (rocznie w procesie kompletacji zamówień do sklepów wykorzystywano ich ponad 400 tys.) pozwala na oszczędność papieru i optymalizację kosztów.