InPost – operator logistyczny, w który zainwestowały jedne z największych amerykańskich funduszy inwestycyjnych Advent International oraz KKR –rozbudował sieć Paczkomatów® do 4000. Czterotysięczna maszyna trafiła do dużej wsi gminnej Suchy Las, leżącej w Wielkopolsce. Do końca roku firma chce mieć 4500 lokalizacji w Polsce. W okresie styczeń – wrzesień 2018 roku InPost dostarczył ponad 53 mln przesyłek, czyli o 48,8% więcej rok do roku – w tym Paczkomaty® notowały wzrost o 49%, a kurier InPost o 48%.

“Mamy wsparcie silnych, globalnych partnerów – Adventu i KKR – dlatego rozbudowa sieci Paczkomatów® jest realizowana w ekspresowym tempie. W tym roku rozstawiliśmy już blisko 1300 maszyn, a plany kolejnych lokalizacji są bardzo ambitne. Finansowanie, które pozyskaliśmy, będzie inwestowane w infrastrukturę i jakość usług – co przy rosnących skokowo wolumenach obsługiwanych przesyłek będzie szybko przynosić wymierne rezultaty” – powiedział Rafał Brzoska, prezes InPost.

We wrześniu i październiku InPost koncentruje się na mniejszych miejscowościach. „Uczę się geografii Polski, gdyż o zdecydowanej większości z nich wcześniej nie słyszałem. Tylko w tym tygodniu Paczkomaty® trafiły m. in. do Zagórza, Baniochy, Jaworowa, Bnina, Małomic, Kosina, Witaszyc, Gołuchów, Mostów, Grabowa nad Prosną. Czterotysięczny Paczkomat® trafił do wsi Suchy Las, gdzie przy ulicy Obornickiej 85 można korzystać z najnowszej maszyny InPost” – dodał Brzoska.

We wrześniu 2018 roku InPost i KKR – amerykańska firma inwestycyjna – zawarły porozumienie gwarantujące 125 mln euro finansowania dla InPost w okresie 5,5 roku. Ponadto Advent International i InPost zainwestują w 2018 roku nawet 250 mln zł w infrastrukturę paczkomatową oraz rozwój usług kurierskich.

Rozbudowa sieci z małymi niezależnymi punktami nie wyklucza współpracy z dużymi graczami. „Planujemy kolejne partnerstwa, które pozwolą na sprawne pozyskiwanie większej ilości nowych lokalizacji dla naszych Paczkomatów®” – powiedział założyciel Grupy InPost.