Intel zaprezentował inicjatywę Intel Cloud for All, która ma popularyzować rozwiązania chmurowe, dzięki ułatwianiu wdrażania rozwiązań chmury publicznej, prywatnej i hybrydowej. Poprzez rozmaite inwestycje i współpracę z twórcami oprogramowania dla chmur inicjatywa Intela pomoże firmom w wykorzystaniu zalet cloud computingu, by mogły zaoferować nowe możliwości i usługi, co doprowadzi do dziesiątek tysięcy nowych wdrożeń.
Inicjatywa Intel Cloud for All skupia się na wszelkich rodzajach i rozmiarach chmury, jednak to wdrożenia w środowiskach korporacyjnych są szczególnie utrudnione przez swoją złożoność, brak skalowalności i ubogą ofertę funkcji dedykowanych dużym firmom. Usunięcie tych przeszkód umożliwi wdrażanie lepiej zoptymalizowanej i bardziej skalowalnej infrastruktury chmury.
„Chmura stała się kluczowym czynnikiem w gospodarce usług cyfrowych i umożliwiła olbrzymi wzrost innowacyjności i rozwój biznesu. Mimo tego, adopcja przez korporacje dzieje się zbyt wolno” — mówi Diane Bryant, wiceprezes i dyrektor generalna Data Center Group w Intelu. „Wierzymy, że dzięki tej inicjatywie nasi klienci będą mogli skorzystać z zalet i innowacji wynikających z najnowszych technologii chmury obliczeniowej”.

Usługi konsumenckie od głównych dostawców chmury stanowiły pierwszą falę adopcji rozwiązań z  obszaru cloud computingu, na którą przypada 75 procent obecnego użycia takich technologii. Jednak przez następnych pięć lat możliwości stworzone przez Internet rzeczy i rozwiązania do analizy big data będą głównymi czynnikami wzrostu chmury korporacyjnej. Według IDC w ciągu najbliższych trzech lat (2016-2018) firmy wydadzą dodatkowe 142,8 mld USD na infrastrukturę chmury, zarówno publicznej, jak i prywatnej, by zwiększać swoją efektywność biznesową.
Inicjatywa Intel Cloud for All skupi się na trzech głównych obszarach, by zwiększać ilość wdrożeń chmury i pomagać firmom w jak największym wykorzystaniu jej potencjału:
•    inwestycjach w ekosystem, aby przyspieszyć tworzenie łatwych we wdrożeniu rozwiązań infrastruktury definiowanej oprogramowaniem (SDI) dla korporacji,
•    optymalizacji rozwiązań SDI w celu zapewnienia wysoce wydajnych chmur do szerokiej gamy zastosowań, w oparciu o platformy Intela,
•    zjednoczeniu branży i zaangażowaniu społeczności dzięki otwartym standardom i rozwiązaniom, w celu zwiększenia liczby wdrożeń chmury obliczeniowej.

Współpraca z Rackspace
Kluczowym elementem nowej inicjatywy jest nawiązanie współpracy między Intelem a Rackspace – firmą będącą współzałożycielem i czołowym operatorem OpenStack — dominującej platformy oprogramowania open source dla chmury. Intel i Rackspace założą OpenStack Innovation Center, które ma skupić się na rozwijaniu funkcji dla korporacji i optymalizacji skali w kodzie źródłowym OpenStack.
OpenStack Innovation Center zaoferuje dwa klastry obliczeniowe po 1 000 węzłów każdy, które będą dostępne dla całej społeczności OpenStack do zaawansowanych testów wydajności, kodu i funkcji OpenStack na dużą skalę. Klastry testowe mają być dostępne w ciągu najbliższego półrocza.
Intel i Rackspace skupią się także na dostarczaniu nowych funkcji i optymalizacji korporacyjnych, które będą zgodne z działaniami OpenStack Enterprise Working Group i odpowiedzą na potrzeby społeczności. Udostępnione zostaną również nowe moduły oprogramowania szkoleniowego, aby przyciągnąć i zwiększyć grono deweloperów open source, aktywnie przyczyniających się do sukcesu społeczności.