Intel zaprezentował rodzinę procesorów Intel Xeon E7 v2 , które pomogą firmom i instytucjom z różnych branż i sektorów – od usług medycznych po bankowość i transport – czerpać cenne i praktyczne informacje ze swoich zbiorów danych.

„Organizacje, które wykorzystają potencjał tkwiący w danych, aby uzyskać cenne wskazówki, zdobędą znaczną przewagę nad konkurentami” –„Świetna wydajność pracy,  ogromna pojemność pamięci i wysoka niezawodność procesorów z nowej rodziny Intel Xeon E7 v2 pozwoli organizacjom z branży IT analizować duże zbiory danych w czasie rzeczywistym, a tym samym wykorzystywać tę wiedzę do generowania zysku oraz zwiększania efektywności biznesu poprzez wychwytywanie pojawiających się trendów i tworzenie nowych usług, lepiej dostosowanych do potrzeb rynku” – mówi Diane Bryant, wiceprezes i dyrektor generalny, Data Center Group, Intel.

Procesory z rodziny Intel Xeon E7 v2 obsługują trzykrotnie większą ilość pamięci w porównaniu z poprzednią generacją procesorów, co pozwala na przeprowadzanie znacznie szybszych i dokładniejszych analiz. W przeciwieństwie do tradycyjnych rozwiązań, korzystających z dysków twardych, technologia analityczna in-memory pozwala na umieszczenie całego zbioru danych – np. kompletnej bazy danych klientów firmy – w pamięci systemowej. Metoda ta zyskuje coraz większą popularność z powodu rosnącego zapotrzebowania na złożone operacje analityczne. Gartner przewiduje że do roku 2015 35 procent6 firm z sektora MSP wdroży rozwiązania analityczne in-memory, przy  obecnym dziesięcioprocentowym wzroście w porównaniu z rokiem 2012. Analitycy prognozują też, że przynajmniej połowa firm z listy Global 2000 będzie korzystać z narzędzi obliczeniowych in-memory, czerpiąc znaczne korzyści z inwestycji w planowanie zasobów przedsiębiorstwa – ERP.