Obecne inteligentne i ekologiczne biura posiadają wiele nowoczesnych udogodnień, dzięki którym zarządcy są w stanie obniżać koszty eksploatacji energii, tworzyć bardziej przyjazne miejsca pracy a jednocześnie zmniejszać wpływ na środowisko. Jednym z takich rozwiązań jest technologia LED, dzięki której właścicielom nieruchomości „Centrum Orląt” – jednemu z symboli Wrocławia, udało się zredukować koszty oświetlenia o 60 proc.

„Centrum Orląt” to jedna z nieruchomości należącej do EFL Service, będącej częścią Grupy Kapitałowej Crédit Agricole, świadczącej usługi w branży finansowej dla przedsiębiorstw
i klientów indywidualnych. Spółka ściśle współpracuje z firmami całej Grupy: EFL S.A., Carefleet S.A., EFL Finanse czy Credit Agricole Bank Polska. Jednym z głównych kierunków jej rozwoju jest zarządzanie i administrowanie nieruchomościami, w których pracują zarówno partnerzy biznesowi z Grupy Crédit Agricole, jak i klienci spoza Grupy. W kwietniu b.r. spółka zmodernizowała i wymieniła nieefektywne energetycznie oświetlenie wewnętrzne całego biurowca „Centrum Orląt” we Wrocławiu, którego użytkownikami są m.in. pracownicy Credit Agricole Bank Polska i Europejskiego Funduszu Leasingowego. Stare oprawy zastąpiono 2200 nowymi z technologią ledową od GE Lighting. Dzięki temu zabiegowi, w jednym z architektonicznych symboli miasta obniżka kosztu energii za oświetlenie wyniosła 60%.

Dzięki emisji zdecydowanie mniejszej ilości ciepła przez nowe rozwiązania, korzyść dla zarządcy nieruchomości będzie także pośrednia – redukcja obciążenia instalacji HVAC (Heating, Ventilation, Air Conditioning). Dodatkowo, firma obniży nakłady operacyjne na konserwację oświetlenia z tytułu wymiany źródeł światła i opraw (rzadszy serwis i mniej punktów świetlnych). Kolejnym benefitem jest wyeliminowanie kosztów utylizacji wcześniej stosowanych świetlówek. Z uwagi na występowanie w nich szkodliwych dla środowiska substancji, takich jak rtęć czy fosfor, serwis musiał się odbywać przez wyspecjalizowaną firmę. Rozwiązania LED są o wiele bardziej przyjazne środowisku, ponieważ nie wytwarzają tych odpadów.

Nowe oświetlenie to także walor estetyczny. Dzięki jego wymianie, poprawiono horyzontalną i wertykalną równomierność światła, biura pracowników Credit Agricole Bank Polska czy EFL wyglądają nowocześniej i mają więcej światła.