W ubiegłym roku gwarancją zwrotu pieniędzy Trusted Shops zostały zabezpieczone zakupy o łącznej wartości 1 mld euro. Powyższa kwota jest potwierdzeniem, że kupujący online nie chcą ryzykować i chętnie korzystają z finansowego zabezpieczenia transakcji. Trusted Shops sprawdziło, czym charakteryzują się zabezpieczone transakcje na wybranych rynkach europejskich.

W kwietniu bieżącego roku TNS Polska przeprowadził badania na zlecenie Trusted Shops. Ankietowani zostali zapytani m.in. o czynniki, które mogłyby ich przekonać do częstszych zakupów online. Dla kupujących bardzo ważne jest poczucie bezpieczeństwa w sklepie internetowym, a co trzeci ankietowany (32%) ceni sobie możliwość skorzystania z gwarancji zwrotu pieniędzy. Jest to liczba, której nie można zignorować, aby z sukcesem prowadzić sprzedaż online.

Według statystyk, najwięcej zamówień objętych gwarancją zostało złożonych w grudniu. W tym miesiącu wartość transakcji z gwarancją zwrotu pieniędzy wyniosła 134 000 854, 42 euro. Z kolei, najchętniej wybieranym dniem na bezpieczne zakupy online okazał się poniedziałek, pomiędzy godziną 20.00 a 21.00. Zakupy w sieci to dla wielu skuteczny sposób na umilenie sobie początku tygodnia.

Jeśli mowa o imionach użytkowników, którzy skorzystali z finansowego zabezpieczenia transakcji, to w Polsce najrozsądniejsze okazały się Anny oraz Piotrowie. Na drugim miejscu w zestawieniu znaleźli się Agnieszka i Krzysztof, a trzecie miejsce na podium należy do Ewy i Marcina.

Do tej pory, najdroższym zamówieniem objętym gwarancją była koparka o wartości 325 000 euro. Zamówienie zostało złożone w Wielkiej Brytanii. Z kolei, najtańszym zamówieniem z aktywowaną gwarancją był soku jabłkowy o niewielkiej wartości 0,10 euro.

Jeśli przyjrzymy się kategoriom produktów, w przypadku których najczęściej wybierana jest gwarancja zwrotu pieniędzy, to na pierwszym miejscu znajdzie się odzież, drugie miejsce na podium należy do urządzeń i produktów AGD a trzecie – do obuwia.

Kiedy spojrzymy na miasta, których mieszkańcy chętnie korzystają z finansowego zabezpieczenia transakcji, to w Polsce zdecydowanym numerem jeden jest Warszawa. Tuż za nią znajduje się Kraków a po nim Łódź.

Z kolei u naszych zachodnich sąsiadów top 3 miasta to Berlin, Hamburg oraz Monachium. Na największym rynku e-commerce, czyli w Wielkiej Brytanii najwięcej zamówień objętych gwarancją pochodzi z Londynu, Manchesteru oraz Glasgow.

Niezależnie od tego, jakiego rodzaju i jakiej wartości produkty planujemy kupić przez internet, warto skorzystać z finansowego zabezpieczenia transakcji.

„Statystyki sugerują, że pewność i finansowe zabezpieczenie transakcji są ważne dla kupujących online. Konsumenci mogą aktywować gwarancję o wartości do 10.000 zł zaraz po złożeniu zamówienia w sklepach oferujących ją bezpłatnie. W pozostałych sklepach certyfikowanych przez Trusted Shops gwarancja dostępna jest jako opcjonalna, odpłatna usługa możliwa do dodania w koszyku zakupowym. Wystarczy kilka kliknięć i pozostaje nam już tylko cierpliwie czekać na realizację zamówienia, bez niepotrzebnych obaw o wpłacone pieniądze” – komentuje Anna Rak, Country Manager Trusted Shops w Polsce.