Zakupy przez internet coraz częściej robimy już w całej Europie. Podstawowe potrzeby kupujących z Polski czy innych europejskich krajów niewiele się różnią – wszyscy oczekują terminowej dostawy i otrzymania nieuszkodzonego towaru. Jednak rodzaje zamieszczonych opinii są różne w zależności od kraju. Trusted Shops wzięło pod lupę wybrane rynki europejskie i sprawdził, jak wyglądają zamieszczone tam opinie. 

Niemcy: Pragmatyczność przede wszystkim

„Prawidłowo“, „łatwo“ i „przejrzyście“ to najpopularniejsze przymiotniki używane przez niemieckich konsumentów robiących zakupy online. Do zamieszczonych opinii niemieccy kupujący podchodzą pragmatycznie i bardzo konkretnie, skupiając się na tym, co istotne.

Wielka Brytania: Uprzejmość ponad wszystko

Brytyjskich konsumentów robiących zakupy w sieci z pewnością nie jest łatwo zadowolić. Jednak gdy są już zadowoleni z otrzymanego zamówienia, wówczas nie szczędzą pochwał i chętnie dzielą się nimi w komentarzach. Wyrażenia takie jak „lovely“, „perfect“, czy „superb“ dominują w większości opinii.

Francja: Zwięźle i na temat

Francuzi potrafią godzinami debatować o polityce czy filozofii. Jednakże, w kwestii opinii klientów preferują zwięzłość. Dzięki temu mają więcej czasu na cieszenie się życiem, np. spędzając kwadrans przy lampce dobrego, czerwonego wina.

Polska: Pozytywne podejście do życia

Zdrowa doza optymizmu pozwala łatwiej iść przez życie. Takie podejście cechuje wielu polskich konsumentów robiących zakupy przez internet. Życzliwe podziękowanie i radość z zakupu nowych produktów to często spotykane reakcje. Nawet jeśli konsument nie otrzymał jeszcze pełnego zamówienia, jak w przykładzie poniżej, to często wychodzi z założenia, że wszystko będzie w porządku.

Włochy: Krótki zachwyt

W kraju cechującym się ogromną liczbą zabytków, pyszą pizzą i ciepłym morzem, popularne są także zakupy przez internet. Zachwyt z otrzymanego zamówienia wyrażany jest krótko i dosadnie.

Holandia: Życzliwość na pierwszym miejscu

W Holandii większość produktów zamawiana jest przez internet. Niezależnie, czy chodzi o zakup nowego sprzętu do pielęgnacji ogrodu, noża do krojenia sera, czy też akcesoriów do przyczepy kempingowej. Jeśli zamówienie zostanie zrealizowane bez żadnych trudności, wówczas można liczyć na opinię z typową dla mieszkańców Holandii życzliwością.

Hiszpania: Osobiste i emocjonalne komentarze

Hiszpanie są towarzyscy i kochają rozmawiać z innymi. Tym samym, w wielu opiniach znaleźć można nawiązanie do kontaktu z przedstawicielem sklepu internetowego. Jeśli kupujący otrzymał dobrą radę od e-sprzedawcy, to nie zapomni o tym wspomnieć w swojej opinii. W tym miejscu sprawdza się zasada, że dobra obsługa klienta, skutecznie buduje lojalność i przywiązanie do sklepu.

 

Portugalia: Kraj pełen pochwał

Nie bez przyczyny, Portugalia jest jednym z najchętniej wybieranych kierunków na wakacyjny wyjazd. Tam, gdzie słońce świeci przez cały dzień, samopoczucie jest fantastyczne. Widać to m.in. w opiniach klientów, którzy nie szczędzą pochwał. W wolnym tłumaczeniu wiele opinii to po prostu: Kocham to!