Jeśli spojrzymy na formy płatności okazuje się, że najchętniej korzystamy z form tradycyjnych. Aż w 44 przypadkach na sto za zakupy płacimy tradycyjnym przelewem bankowym. Następną najbardziej popularną formą płatności jest opłata za pobraniem. Najrzadziej korzystamy przy płaceniu z kart płatniczych i systemów ratalnych. Przy czym, jeżeli już zdecydujemy się na raty to wybieramy Raty Santander, w których cały proces decyzyjny jest zdecydowanie dłuższy.

1.    Tradycyjny przelew bankowy  48%
2.    Płatność za pobraniem  35%
3.    Przelew online 12%
4.    Karta płatnicza 3,7%
5.    Raty Santander/ PayU 1%
6.    Karta podarunkowa 0,3%
(Agito.pl: Ranking popularności w oparciu o dane w ujęciu ostatnich 12 m-cy)
Skąd taka przewaga tradycyjnego przelewu nad wygodnymi i szybkimi płatnościami online? Zapewne z obawy o bezpieczeństwo transakcji i świadomości korzystania z pośrednika przekazującego wpłatę do sklepu. Płacąc tradycyjnym przelewem w pełni kontrolujemy cały proces płatniczy i czujemy się bardziej anonimowi. Tymczasem transmisja danych w płatnościach online odbywa się za pośrednictwem certyfikatu typu SSL EV (Extended ValidationSecure Sockets Layer), który zapewnia najwyższy standard bezpiecznej komunikacji. Włamanie na konto może zdarzyć się nam niezależnie czy korzystamy samodzielnie z e-konta, czy poprzez płatności z zewnętrznym operatorem.
Badania pokazują, że za zakupy przy odbiorze najczęściej płacą klienci powyżej 50 roku życia. Z pewnością wynika to z ich mniejszego zaufania do płatności elektronicznych oraz przyzwyczajenia. Dostęp do bankowości elektronicznej ma obecnie ponad 51% dorosłych Polaków. Większość z nich posiada co najmniej jedną kartę płatniczą. Niemniej jednak grupą, która najczęściej z nich korzysta są osoby w wieku 18-24 lata, z wyższym wykształceniem, mieszkające w dużych aglomeracjach. Pozostali uważają, że gotówką płaci się znacznie szybciej i jest to znacznie bezpieczniejsze.

Jak odbieramy zakupy w e-sklepie?
W większości e-sklepów zamówione produkty są nam dostarczone przez firmę kurierską bezpośrednio do domu.  To najwygodniejsza forma odbioru zakupów, ale zazwyczaj dodatkowo płatna. Zakupy możemy również odebrać sami w punkcie odbioru lub w paczkomacie, za co zapłacimy zdecydowanie mniej lub w ogóle. Zaletą internetowych zakupów jest też możliwość zwrotu produktów w ciągu 14 dni. W przypadku sklepu Agito często możemy liczyć na promocje z darmową dostawą kurierską przy zakupach powyżej określonej kwoty.

1.    Dostawa kurierska 66%
2.    Paczkomaty 19%
3.    Odbiór w punkcie 14%
4.    Dziś dostawa 1%
(Agito.pl: Ranking popularności w oparciu o dane w ujęciu ostatnich 12 m-cy)
W tym wypadku popularność dostawy kurierskiej nie dziwi aż tak bardzo, jak to było w przypadku lidera płatności. Znacząco rośnie udział paczkomatów, które oferują pełen czasowy komfort odbioru, ale z drugiej strony ograniczone są wielkością przesyłki. Ich liczba w Polsce przekracza już 1100 punktów odbioru i cały czas rośnie. Odbiór w punkcie wybierają osoby, które najczęściej chcą sprawdzić zamówiony towar lub mają blisko do punktów odbioru osobistego.