Rozwój rynku infrastruktury logistycznej wymaga szczególnego podejścia do kwestii bezpieczeństwa obiektów magazynowych i centrów logistycznych. Aby zachować jak najwyższe standardy, warto przyjrzeć się temu zagadnieniu kompleksowo: dbając o należytą ochronę wewnątrz i na zewnątrz obiektu, stosować zaawansowane systemy kontroli dostępu, a także dbać o odpowiedni i bezpieczny przepływ pojazdów na terenie obiektu.

W Polsce stale rośnie popyt na rynku przemysłowych powierzchni magazynowych. Obserwuje się także nieustanne wzrosty w segmencie e-commerce, co napędza ekspansję centrów logistycznych – w Polsce i w całej Europie. W kraju funkcjonuje 10 największych centrów logistycznych o charakterze międzynarodowym oraz wiele mniejszych regionalnych i lokalnych firm działających w tej branży. Te funkcjonalne obiekty cechuje zwarta infrastruktura, za pomocą której możliwe jest przyjmowanie, magazynowanie, rozdział i wydawanie produktów do transportu.

Tak dynamiczna rozbudowa gałęzi logistycznej rodzi wyzwania w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa tych obiektów. Wykorzystując systemy monitoringu sieciowego w połączeniu z inteligentnymi aplikacjami, można stworzyć pełny, obwodowy system dozoru – od linii kompletacji zamówień, przez bezpieczeństwo osobiste pracowników, aż po ochronę strefy załadunku produktów.

Monitoring każdego zakamarka

Kamery monitoringu wizyjnego są w stanie skutecznie dozorować rozległe przestrzenie centrów logistycznych, wykrywając potencjalne zagrożenia, dbając o bezpieczeństwo pracowników obiektu oraz monitorować stany magazynowe. W przypadku dużych obiektów idealnie sprawdza się połączenie kamer wielosensorowych, zapewniających panoramiczny widok w promieniu 180 stopni oraz kamer obrotowych, zmiennoogniskowych (PTZ), które swoim zasięgiem docierają do obszarów trudno dostępnych i zasłoniętych, takich jak alejki regałowe. Co istotne, jednym z największych ryzyk dla takiego typu obiektu, który magazynuje ogromne ilości towaru oraz zatrudnia liczną załogę pracowników, jest wystąpienie niekontrolowanego zapłonu. Aby umożliwić jak najszybszy czas reakcji, zamiast tradycyjnych czujników dymu, warto postawić na kamery z wysokiej jakości obrazowaniem w słabych warunkach oświetleniowych. Takie urządzenia wyposażone są w zaawansowane algorytmy programowe, które skanują otoczenie i stale analizują je w czasie rzeczywistym, aby precyzyjnie lokalizować wszelkie zdarzenia pożarowe. Dzięki temu możliwe jest błyskawiczne wykrycie pożaru, ustalenie jego przyczyny, a także podjęcie natychmiastowych działań zaradczych.

„Nie ulega to wątpliwości – bezpieczeństwo pracowników jest priorytetem. Dlatego też na tę kwestię należy patrzeć niezwykle szeroko. W tym celu warto postawić także na sieciowe rozwiązania monitoringu wizyjnego, w tym sieciowe systemy audio. Kamery z funkcjami analitycznymi mogą wyzwalać automatyczne alarmy, na przykład wtedy, gdy osoby przebywające w obiekcie nie mają na sobie należytych środków ochrony osobistej. Ponadto nie można zapominać o osobach pracujących „w terenie”, np. podczas transportu produktów. W tym przypadku rozwiązaniem może okazać się wyposażenie pracowników w kamery nasobne, które mogą pełnić funkcję odstraszającą lub wyzwalać specjalne alarmy w przypadku wystąpienia zagrożenia” – dodaje Dagmara Pomirska z Axis Communications.

Znaczenie ochrony perymetrycznej

Ze względu na wysoką koncentrację towarów, często o wysokiej wartości, centra logistyczne są również potencjalnym celem kradzieży. W szczególności okresy szczytowe, takie jak czas przedświąteczny, mogą stanowić potencjalnie większe zagrożenie. Niesławną techniką kradzieży jest usuwanie elementów z linii kompletacji lub z magazynu, a następnie umieszczanie ich na zewnątrz budynku. W tym przypadku szczególne znaczenie ma ochrona obwodowa, a zwłaszcza synteza kilku technologii monitoringu wizyjnego. Przykładowo kamery PTZ zapewniające szczegółową identyfikację wizualną, mogą generować specjalne alerty informujące o wtargnięciu na teren zakładu. Dodatkowo włączenie technologii termowizyjnej i radarowej pozwoli na stworzenie specjalnej strefy buforowej wykrywającej potencjalnych intruzów na bardzo wczesnym etapie, odwodząc ich od popełnienia przestępstwa, zanim dotrą do ogrodzenia obiektu. Osoba znajdująca się w strefie strzeżonej, może zostać ostrzeżona powiadomieniem audio emitowanym z głośników sieciowych lub poprzez projekcję mocnych świateł alarmowych.

Odpowiednie zarządzanie kontrolą dostępu

Zapewnienie wysokich standardów bezpieczeństwa centrów logistycznych wiąże się również z wprowadzeniem mechanizmów kontroli punktów dostępu do obiektu. Jest to szczególnie istotny aspekt w miejscach, w których pojawia się duża ilość pojazdów transportowych obsługiwanych przez osoby trzecie, zwłaszcza jeżeli obiekt korzysta z bezobsługowych ramp załadunkowych. W tym przypadku weryfikacja dostępu jest niezbędna. Najwyższe standardy kontroli dostępu można uzyskać, korzystając z czytników RFID oraz systemów interkomów, które mogą obejmować weryfikację wideo, możliwość zdalnej kontroli dostępu do wejść i bram na terenie obiektu, a także integrację z innymi systemami bezpieczeństwa np. technologią rozpoznawania tablic rejestracyjnych. Ponadto istnieje także możliwość integracji interkomu z systemami audio, umożliwiając inteligentne wyzwalanie alarmów i akcji, gdy do danego wejścia zbliża się gość.

„Centra logistyczne to miejsca, w którym obserwuje się duży przepływ ludzi, często pracowników zewnętrznych, transportowych. W tym przypadku przydatne mogą okazać się urządzenia interkomowe, wyposażone w możliwości zdalnego nadawania dostępu: ze smartfona, telefonu IP lub przez system VMS, co zapewni płynność funkcjonowania centrum, znacznie skracając czas potrzebny na weryfikację gościa i nadanie odpowiednich dostępów” – dodaje Dagmara Pomirska z Axis Communications.

Bezpieczeństwo stref rozładunkowych/załadunkowych

Na terenie centrów logistycznych naturalnym jest obecność różnorakich typów pojazdów: od ciężarówek, przez furgonetki, aż po wózki widłowe i pojazdy osobowe. Dla pracowników-pieszych, usystematyzowanie przepływu pojazdów to istotny aspekt bezpośrednio wpływający na ich bezpieczeństwo. Technologie zintegrowane z kamerami sieciowymi są w stanie wykrywać to, czy dany pojazd przekroczył dozwoloną prędkość podczas poruszania się na terenie zakładu. Kierowca, który nawet nieznacznie jedzie za szybko może zostać natychmiastowo poinformowany o zbyt szybkiej jeździe za pomocą syren stroboskopowych, łączących światło i dźwięk, a także poprzez głośniki wewnątrz pojazdu, przekazujące informacje i instrukcje bezpośrednio do kierowcy. Pojazdy mogą być również dozorowane za pomocą radarów połączonych z technologią rozpoznawania tablic rejestracyjnych. Umożliwia to skuteczną identyfikację naruszeń przepisów ruchu drogowego, od wykonywania niedozwolonych skrótów, po jazdę niezgodnie z kierunkiem jazdy.