Aż 79 proc. konsumentów zmienia preferencje zakupowe w oparciu o społeczny lub środowiskowy wpływ swoich zakupów. Ponad połowa klientów przyznaje, że kwestie ekologiczne mają znaczenie na ich zachowania, a aż 57 proc. osób w wieku 18-24 zdecydowała się na zakupienie produktów mniej znanej marki, ponieważ były bardziej zrównoważone. Świadomi konsumenci tworzą dziś nową rzeczywistość zakupową, w której decydującym czynnikiem jest dbałość o środowisko, przyrodę i ludzi.

Cena, opakowanie, reklama, rekomendacja, jakość – dziś wpływ na decyzje zakupowe ma coraz więcej elementów. Niegdyś jednym z kluczowych czynników, które miały decydujące znaczenie była cena oraz jakość produktu. Obecnie świadomość konsumencka rośnie, a wraz z nią zmieniają się decyzje zakupowe i czynniki, które odgrywają kluczową rolę w kwestii podjęcia wyboru.

Jak wskazuje raport Jak zrównoważony rozwój zasadniczo zmienia preferencje konsumentów wydany przez Instytut Badawczy Capgemini – aż 8 na 10 konsumentów na świecie zmienia swoje preferencje zakupowe w oparciu o społeczny lub środowiskowy wpływ brandu. Globalny kryzys zdrowotny zwiększył świadomość klientów i ich zaangażowanie w zrównoważone zakupy – 67 proc. osób deklaruje, że stają się bardziej wrażliwi w kwestii niedoboru zasobów naturalnych, a 65 proc. jest bardziej uważna względem ich ogólnego zużycia.

Odpowiedzialni na wygranej pozycji

Aż 1 000 litrów wody należy poświęcić na wyprodukowanie jednego batonika. Produkcja burgera emituje więcej dwutlenku węgla, niż duży samochód pokonujący trasę długości 15 km. Jedna szklanka soku pomarańczowego jest równoznaczna „stracie” ok. 50 szklanek wody.

Konsumenci aż w 78 proc. nie są świadomi aż takiego zużycia wody, czy też 68 proc. nie ma świadomości jaki jest poziom emisji dwutlenku węgla w przypadku produkcji poszczególnych produktów. Klienci, którzy dokonali zakupu w niespełna 70 proc. byliby w stanie zmienić swoją decyzję, gdyby wcześniej wiedzieli o problemach związanych ze zrównoważoną produkcją tego asortymentu.

– Te dane wskazują na konieczność edukacji i poszerzania dostępności informacji na temat produkcji. Jak wskazuje raport Capgemini, dla klientów ma znaczenie sposób, w jaki tworzone są rzeczy i jakimi wartościami kierują się ich ulubione marki. Coraz dobitniej na rynku zaznacza się trend ekologii i świadomości społecznej, co niesie nam znacznie więcej pozytywnych skutków, niż moglibyśmy się spodziewać. Duże marki obserwując popyt na eko-rozwiązania, przyjmują te strategie – mówi Paweł Szwajkos, Contract Manager of Polish Cloud Architects w Capgemini Polska.

Światowi giganci wytwarzają swoje flagowe produkty przy wsparciu taniej siły roboczej z Bangladeszu, Chin, Tajwanu i innych. Produkowanie z nieekologicznych, nie nadających się do recyklingu komponentów, może szybko przerodzić się wdrożą w duży problem konsumencki, czy nawet bojkot.

Organizacje zajmujące się produktami konsumenckimi i sprzedażą detaliczną (CPR) zauważają, że postępując wg zasad zrównoważonego rozwoju można dostrzec aż w 77 proc. zwiększenie lojalności klientów oraz w 63 proc. wzrost przychodów.

Twórz mądrze i edukuj śmielej

Choć 75 proc. organizacji CRP ma swoją strategię, infrastrukturę oraz zasoby, by stymulować działania na rzecz zrównoważonego rozwoju, to raport wydany przez Capgemini wskazuje także na duży problem luki wiedzy pomiędzy producentami, a detalistami. Błędnie są przekonani, że ich klienci są świadomi podejmowanych inicjatyw – aż 65 proc. kadry zarządzającej uważa, że ich konsumenci wiedzą o działaniach w ramach zrównoważonego rozwoju, które tworzy marka. W rzeczywistości 49 proc. klientów twierdzi, że nie posiada żadnych informacji pozwalających zweryfikować deklaracje zrównoważonego rozwoju produktów. Inną kwestią jest, że aż 44 proc. kupujących twierdzi, że nie ufa takim deklaracjom, którymi chwalą się marki.

Z pewnością wiarygodność, autentyczność i szczerość – to wartości, które szczególnie w czasie pandemii – zyskały na znaczeniu. Klienci, którzy kupują produkty mając przekonanie, że są one produkowane w oparciu o świadomość ekologiczną i społeczną aż w 64 proc. twierdzą, że czują się zadowoleni ze swoich zakupów. W przypadku konsumentów w wieku 25-35 lat, zadowolenie z tego powodu odczuwa nawet 72 proc. osób.

Technologie grają w zielone

Trzy na cztery firmy dysponują odpowiednim sprzętem i zasobami, które pozwalają im postępować zgodnie z zasadami gospodarki zamkniętego obiegu, czy też w sposób zrównoważony, a jedna na cztery organizacje ma problem z wdrożeniem takich inicjatyw. Wśród najczęściej wykorzystywanych narzędzi można wyróżnić m.in. uczciwą politykę zatrudnienia, bezpieczne warunki pracy. Niespełna połowa organizacji (48 proc.) twierdzi, że w tym zakresie jest dobrze wyposażona.

Nowoczesne technologie IT, które wspierają zrównoważony rozwój w firmach są wciąż w niedoborze. W takie narzędzie zainwestowało ok. 18 proc. organizacji. Jednak pozytywną informacją jest, że w ciągu najbliższych trzech lat aż 35 proc. przedsiębiorstw ma w planach inwestycje w tym obszarze.

Z badania Ericsson Consumers, sustainability and ICT wynika, że 46 proc. badanych w rozwiązaniach technologicznych upatruje szansy na podołanie wyzwaniom środowiskowym. Opracowania wskazują, że m.in. dzięki zastosowaniu takich technologii jak Internet Rzeczy, sieć 5G, czy też uczenie maszynowe w budynkach można zmniejszyć zużycie energii nawet o 15 proc. Według danych GUS aż 70 proc. zasobów wody w Polsce zużywanych jest w przemyśle. Zintegrowane rozwiązania technologiczne współpracujące z zastałą infrastrukturą maszynową mogą znacznie ograniczyć wykorzystanie wody przy produkcji, a nowoczesne rozwiązania z już wbudowanymi systemami pobijają rekordy w oszczędnościach surowców.

– Zrównoważony rozwój jest dla wielu organizacji niemałym wyzwaniem. Jednak warto mieć na uwadze, że najtrudniejszym krokiem jest ten pierwszy. Natomiast kolejne nakreślają dalszą ścieżkę rozwoju w duchu równowagi i przynoszą coraz więcej pozytywnych skutków. Liczne regulacje prawne, rozwiązania technologiczne, media – popychają do przodu zarówno świadomość klientów, jak i przedsiębiorstw względem istotny zrównoważonego rozwoju i gospodarki w obiegu zamkniętym. Musimy mieć rzeczywiste poczucie, że takie działania są potrzebne, mają sens – wówczas ich wdrażanie stanie się przyjemnością – podsumowuje Paweł Szwajkos z Capgemini Polska.

Capgemini celuje w eko

Grupa Capgemini, mając na uwadze poziom i szybkość zanieczyszczania środowiska, eksploatowania nieodnawialnych źródeł energii, stawia na rozwiązania wpisujące się w zrównoważony rozwój.

– Mówiąc o wpływie zrównoważonego rozwoju na decyzje zakupowe, nie możemy pominąć organizacji, w tym także Capgemini. Firmy prywatne, czy też placówki w sektorze publicznym coraz częściej decydują się na rozwiązania proekologiczne. Dla przykładu Grupa Capgemini wybierając lokalizacje naszych biur kierowała się wskaźnikiem tzw. budynku pasywnego. Od 2008 r. dzięki podjętym przez nas inicjatywom udało się zredukować bezwzględną emisję CO2 o 42 proc., czy też aż o 54 proc. zmniejszyć zużycie energii w biurze. Co więcej – nie tylko sami dążymy do pełnej równowagi ze środowiskiem, ale także założyliśmy sobie cel wsparcia naszych klientów w zaoszczędzeniu aż 10 mln t CO2 do 2030 r. – mówi Paweł Szwajkos, Contract Manager of Polish Cloud Architects w Capgemini Polska.