Jak wynika z danych Empiku, w tym roku hitem na Dzień Dziecka były gry planszowe i zręcznościowe, a także klocki. Utrzymał się również trend ogromnego zainteresowania tradycyjnymi puzzlami, zapoczątkowany w okresie społecznej izolacji. Wśród najpopularniejszych kategorii wybieranych na prezent dla dzieci są również książki.

W tym roku śmiało można powiedzieć, że wśród prezentów dla dzieci dominuje rozrywka analogowa, zwłaszcza rodzinne gry, które nigdy się nie starzeją. Utrzymujący się „trend na nostalgię” widać także w upominkach dla najmłodszych – w Empiku możemy zaobserwować wielki powrót puzzli i kostki rubika. Układanki są jedną z tych kategorii, które zyskały na popularności, co pokazują duże wzrosty tej kategorii w stosunku do poprzedniego roku.

Co chcą czytać dzieci?

W Dzień Dziecka najwięcej młodych czytelników zostanie obdarowanych kontynuacjami popularnych serii książkowych. Na liście bestsellerów znalazły się książki dla najmłodszych Marty Galewskiej-Kustry o rezolutnym Puciu, kolejne tomy „Dziennika cwaniaczka” Jeffa Kinneya czy nowa powieść z serii „Baśniobór” autorstwa Mulla Brandona – „Pan Widmowej Wyspy. Smocza Straż 3”. Już od kilku lat rodzice chętnie prezentują pociechom książki z serii „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”, którą tworzą Justyna Bednarek i Daniel de Latour. Do oddalonych o setki kilometrów miejsc dzieci zabiera niestrudzona podróżniczka – Nela Mała Reporterka. Klienci chętniej sięgali też po klasykę – zbiór „Najpiękniejsze wiersze”, w którym znalazły się utwory Jana Brzechwy, Marii Konopnickiej i innych polskich literatów.

Jakie zabawki najczęściej trafiały do koszyków?

Wśród prezentów królują wszelkiego rodzaju gry, zwłaszcza te uniwersalne, dla całej rodziny. Absolutnym przebojem, zarówno na Empik.com, jak i w salonach stacjonarnych, pozostaje Jenga, czyli kultowa zręcznościówka, która polega na wznoszeniu wieży z klocków wyjmowanych z niższych kondygnacji. Dużym powodzeniem cieszą się również gra karciana polegająca na dopasowywaniu kolorów i cyfr – Uno oraz gra towarzyska Dobble, w której wygrywa refleks i wprawne oko. Do wielu starszych dzieci z przedsiębiorczym zacięciem trafiła dziś także gra ekonomiczna Eurobusiness. Hitem na Dzień Dziecka od lat są też klocki LEGO®. W tym roku najczęściej wybierane były te z serii LEGO® Friends oraz LEGO® City.

Co ciekawe, od czasu ogłoszenia społecznej izolacji można zaobserwować bardzo duży wzrost zainteresowania puzzlami powyżej 500 elementów, szczególnie pożądane są zestawy zawierające 1000 i 1500 elementów, które pozwalają całej rodzinie w kreatywny sposób zrelaksować się w zaciszu domowym. Wzrosło także zainteresowanie produktami zapewniającymi rozrywkę na dworze – najbardziej popularne okazały się trampoliny ogrodowe Funfit i rowerki biegowe Kinderkraft, a także znane od pokoleń bańki mydlane.

Tradycyjnie, na liście dziecięcych marzeń nie mogło zabraknąć lalek i figurek. W tej kategorii od pewnego czasu dominują seria L.O.L Surprise oraz kultowe lalki Barbie. Rodzice dla swoich pociech często wybierają także rozmaite artykuły kreatywne, spośród których najbardziej rozchwytywana jest ciastolina Play-Doh – zarówno kubeczki z różnokolorową masą, jak i bardziej złożone zestawy urozmaicające zabawę.

Majka Jeżowska stworzyła familijną playlistę

Dzień Dziecka trwa również w Empik Music. Dziś w muzycznej aplikacji mobilnej do streamingu muzyki pojawiły się okolicznościowe playlisty, które umilą najmłodszym ich święto, np. „Hity przedszkolaka” czy „Przeboje Disneya”. Specjalnie na tę okazję składankę z ulubionymi utworami z własnego repertuaru stworzyła idolka wielu pokoleń – Majka Jeżowska.

– Dzieci są małe i duże. Wiem coś o tym, bo na moje koncerty przychodzą całe rodziny. Moje piosenki nigdy nie były dziecinne ani dziecięce, tylko „dla dzieci i ich rodziców”, czyli familijne. I taka jest ta playlista familijna, do słuchania razem. Nie wszyscy znają moją ostatnią płytę „Bajkowo”. Zawiera ona moje ulubione utwory z filmów Disneya. Pragnę Wam przedstawić również moje piosenki, które uważam za wyjątkowe albo mało znane. Zapraszam do Majkowego studia… – komentuje piosenkarka.