JOKR, wspierany przez SoftBank, Tiger Global, HV Capital oraz polski fundusz Market One Capital, uruchamia globalną platformę umożliwiającą wygodne zakupy online z błyskawiczną dostawą.

· JOKR tworzy sieć lokalnych “darkstores” czyli miejskich magazynów zlokalizowanych w wybranych dzielnicach – dzięki którym jest w stanie dostarczać zamówienia w ciągu zaledwie 15 minut.

· Dzięki technologii JOKR będzie mógł idealnie dopasować się asortymentem i ofertą do potrzeb mieszkańców danej okolicy.

· Jednym z pierwszych miast, w których JOKR rozpocznie działalność, jest Warszawa.

· JOKR został założony przez Ralfa Wenzla, byłego członka zarządu SoftBank i Delivery Hero oraz twórcę firmy Foodpanda, którego wspiera doświadczony zespół zarządzający.

· Wśród współzałożycieli platformy jest Piotr Lagowski, który odpowiada za rozwój firmy w Europie Centralnej i Afryce. Wcześniej budował i rozwijał takie firmy jak Foodpanda (Delivery Hero), Quandoo czy WeWork.

JOKR, aplikacja mobilna do zakupów online z błyskawiczną dostawą, rozpoczyna działalność w wybranych miastach Europy, Stanów Zjednoczonych i Ameryki Łacińskiej. Jednym z pierwszych miejsc, w których zadebiutuje, jest Warszawa.

JOKR działa już w Mexico City (Meksyk), Limie (Peru) i São Paolo (Brazylia). W planach jest szybka ekspansja, m.in. w Nowym Jorku (USA), Bogocie (Kolumbia), a także w kolejnych miastach Europy i Ameryki Łacińskiej.

Warszawa na pierwszej linii

Warszawa jest jednym z pierwszych miast na świecie, gdzie JOKR buduje swoją obecność.

· Jest to raczej sytuacja wyjątkowa. Zazwyczaj polski rynek jest dla globalnych graczy ważny, ale nie priorytetowy, co oznacza, że po sukcesie w innych krajach Polska wchodzi do gry z kilkuletnim opóźnieniem. Tym razem powstaje startup, wspierany przez największe globalne fundusze VC, i Polska jest na pierwszej linii frontu -zauważa Marcin Kurek, współtwórca funduszu VC Market One Capital.

Polski zespół prowadzi intensywną rekrutację do warszawskiego oddziału. Poszukiwany jest m.in. General Manager.

· Mamy wszystkie atuty by szybko zdobywać polski rynek. Zbudowaliśmy już silny i kompetentny zespół, w którego DNA jest sprawna egzekucja. W ciągu najbliższych miesięcy chcemy zatrudnić kolejne kilkadziesiąt osób – z którymi wspólnie zmienimy zasady gry w zakresie błyskawicznych dostaw online w Polsce -podkreśla Piotr Lagowski, Co-Founder JOKR.

· Od początku budujemy nasz team w oparciu o wartości, które stoją za sukcesem profesjonalnych drużyn sportowych – grę zespołową, zaufanie i transparentność, gotowość na feedback czy odpowiedzialność za swoje działanie -dodaje Piotr Lagowski.

Dostawa w maksymalnie 15 minut

Światowy rynek handlu detalicznego wart jest 8 bilionów dolarów, z czego tylko około 3 proc. stanowią zakupy online. To stwarza ogromne możliwości dla platformy.

JOKR tworzy globalną platformę, dzięki której możliwe są błyskawiczne dostawy produktów spożywczych i nie tylko. Wykorzystuje do tego sieć tzw. “darkstores”, czyli magazynów obsługujących daną lokalizację. – Dzięki takiej mikrolokalności, nasza platforma zapewnia natychmiastową i szybką dostawę klientom – w czasie do 15 minut – podkreśla Lagowski

Ważną cechą rozwiązania JOKR – opartą na analizie danych i technologii – jest umiejętność dostosowywania oferty poszczególnych “darkstores” do potrzeb konkretnej społeczności lokalnej. JOKR na bieżąco analizuje dane zakupowe, dzięki czemu oferta produktowa staje się coraz bardziej dopasowana do potrzeb konsumentów mieszkających na danym obszarze.

Takie podejście otwiera też drogę dla lokalnych sprzedawców i producentów, pozwalając im sprzedawać swoje towary za pośrednictwem platformy. Włączenie „local heroes” umożliwi małym, sąsiedzkim firmom zwiększać swój zasięg, bez konieczności budowania skomplikowanej infrastruktury logistycznej czy sieci dostaw. – Zapewniamy małym firmom dostęp do szerokiego grona konsumentów, poprzez demokratyzację handlu detalicznego -wyjaśnia Piotr Lagowski, Co-Founder JOKR.

· Handel detaliczny znajduje się w punkcie zwrotnym. Zakupy nowej generacji muszą być szybsze i bardziej dopasowane. JOKR na nowo definiuje ten obszar, czyniąc handel bardziej inteligentnym, wygodniejszym i przyjemniejszym. Chcemy zwrócić konsumentom coś, co jest bezcenne – ich czas. JOKR dostarcza zamówienia w ciągu 15 minut – nieomal natychmiast i bez minimalnej wartości zamówienia. To pozwoli nam stworzyć zupełnie nowe doświadczenia zakupowe – mówi Ralf Wenzel, Founder & CEO JOKR

I kapitał i ludzie

JOKR jest wspierany przez jedne z najbardziej znanych i największych funduszy na świecie.

Należy do nich HV Capital, który zainwestował już w około 200 firm, w tym m.in w Zalando, Delivery Hero, Westwing czy Flixbus. Kolejny to Tiger Global, który wsparł setki spółek w ponad 30 krajach – m.in. w Facebook, LinkedIn, Spotify, Stripe, czy też polski Pracuj.pl. Wśród inwestorów znalazł się także południowo-amerykański oddział Softbanku, czyli największy fundusz VC na świecie, w którego portfolio znajdują się m.in. Alibaba, Uber, TikTok, Nvidia czy Tier Mobility. Do znamienitego grona inwestorów wspierających projekt dołączył również polski fundusz VC Market One Capital (MOC), który zainwestował m.in. w Tier Mobility, Packhelp, Genially a wcześniej w Docplanner czy Brainly.

Założyciele i zespół tworzący JOKR są doświadczeni w skutecznym budowaniu i rozwijaniu firm od podstaw w wielu krajach jednocześnie – przedsiębiorcy, którzy stworzyli serwis do zamawiania i dostarczania jedzenia online Foodpanda i pomogli w osiągnięciu sukcesu Delivery Hero. Wartość wszystkich przedsięwzięć, w które się angażowali, przekroczyła dotąd 40 miliardów USD.