Dokładnie pięć lat temu KIR uruchomił system przelewów natychmiastowych Express Elixir. Tym samym Polacy zyskali możliwość przesyłania pieniędzy między rachunkami bankowymi w czasie liczonym w sekundach. Infrastruktura systemu umożliwiła również udostępnienie innych nowoczesnych usług jak przelewy na numer telefonu, czy na rzecz podmiotów administracji publicznej obsługiwanych przez NBP. Od momentu startu systemu obserwowana jest duża dynamika wzrostu liczby i wartość transakcji – tylko w ciągu ostatniego roku, tj. w okresie od maja 2016 do maja 2017 r. liczba przelewów natychmiastowych wzrosła o 80 proc., a ich wartość zwiększyła się o 67 proc.

System Express Elixir, dający możliwość przekazywania środków pomiędzy rachunkami prowadzonymi w różnych bankach w czasie liczonym w sekundach, został wdrożony przez KIR w 2012 r., jako pierwsze takie rozwiązanie w Polsce i drugie w Europie. Express Elixir rozlicza komunikaty płatnicze w trybie ciągłym – 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku. Dzięki niezawodności i dopasowaniu do preferencji współczesnego konsumenta usług finansowych, system Express Elixir cieszy się rosnącą popularnością wśród klientów banków – zarówno osób indywidualnych jak i przedsiębiorców.

Jak wynika z badania ARC Rynek i Opinia zrealizowanego na zlecenie KIR, 79 proc. osób aktywnie korzystających z bankowości on-line słyszało o płatnościach natychmiastowych, a 38 proc. ocenia tę usługę jako bardzo przydatną. Warto również zwrócić uwagę na zmianę podejścia w czasie do tej usługi. W 2012 r., w pierwszym półroczu działania systemu Express Elixir, rozliczono 22,3 tys. przelewów na łączną kwotę 78,5 mln zł. Teraz, w samym tylko I kwartale 2017 roku, Polacy zlecili ponad 949 tys. przelewów natychmiastowych o wartości 3,34 mld zł. Zmiana wynika, m.in. ze stale rosnącego zasięgu usługi KIR – liczba banków sukcesywnie się powiększa, a najbliższy rok z uwagi na trwające po stronie KIR projekty wdrożeniowe – może być kolejnym przełomowym.