Na rynek wchodzi sieciowa kamera kopułkowa PTZ HDTV AXIS P5414-E wyposażona w innowacyjny, bezpośredni system napędowy nachylenia i obrotu zbudowany bez części mechanicznych. Urządzenie wytwarza obraz o rozdzielczości HDTV 720p, ma 18-krotny zoom optyczny oraz funkcję automatycznego przybliżenia, obrotu i pochylenia. Kamerę można łatwo dopasować do barwy ścian wewnątrz budynku czy elewacji zewnętrznej, gdyż posiada wbudowaną osłonę przeciwsłoneczną, którą można samodzielnie przemalować na dowolny kolor.

To pierwsza kamera PTZ w ofercie Axis, zawierająca przełomowy, inteligentny system napędu, zbudowany bez użycia wielu ruchomych podzespołów. Urządzenie jest podłączone bezpośrednio do wału napędowego dwóch silników – jeden służy do obracania, a drugi do pochylania kamery. Kamera posiada wbudowaną osłonę przeciwsłoneczną z funkcją łatwego usuwania oraz uchwyt ścienny, który eliminuje konieczność zakupu osobnego akcesorium montażowego. To zapewnia oszczędność, ale też sprawia, że montaż na ścianie staje się łatwiejszy i szybszy. Jest to idealne rozwiązanie do zastosowania w nadzorze przestrzeni miejskiej, parkingów i dziedzińców szkolnych.

Axis P5414-E umożliwia podgląd wytwarzanego obrazu z dowolnego miejsca w dowolnym czasie za pomocą komputera lub urządzeń przenośnych. Kamerą można również zdalnie sterować. Po ustawieniu funkcji Advanced Gatekeeper urządzenie staje się całkowicie bezobsługowe – samo zareaguje w przypadku wykrycia aktywności w nadzorowanej scenie, wykona automatyczny obrót w pionie lub poziomie oraz zbliżenie, a następnie oddali obraz po ustalonym czasie.

18-krotny zoom z autofokusem, w połączeniu z rozdzielczością HDTV, daje przybliżone obrazy, które zapewniają nie tylko taki sam poziom szczegółowości jak 36-krotny zoom przy standardowej rozdzielczości kamery (D1), ale również dodatkowe korzyści płynące z szerszego (16:9) pola widzenia. Kamera wyposażona jest w automatycznie zdejmowany filtr odcinający promieniowanie podczerwone, co umożliwia przechwytywanie kolorowego obrazu w warunkach dziennych i uzyskanie wysokiej jakości obrazu czarno-białego w warunkach słabego oświetlenia.

Dzięki możliwości obrotu o 270° AXIS P5414-E może być również zainstalowana na rogu budynku z wykorzystaniem narożnych wsporników, oferując szeroki zakres pokrycia. Urządzenie obsługuje dwukierunkowe audio, posiada gniazdo kart pamięci, cztery konfigurowalne wejścia/wyjścia do urządzeń zewnętrznych, jak i opcję zasilania 24 V DC lub Pover over Ethernet Plus (IEEE 802.3at).

Model P5414-E będzie dostępny w lipcu 2013 roku za pośrednictwem kanałów dystrybucyjnych firmy Axis i będzie kosztować 1343 EURO.

AXIS P5414-E może współpracować z oprogramowaniem systemowym należącym do największej w branży bazy oprogramowania do zarządzania materiałem wizyjnym utworzonej w ramach Axis Application Development Partner Program, AXIS Camera Station i uzupełniającego AXIS Camera Companion. Kamera obsługuje również AXIS Video Hosting System i ONVIF ułatwiający integrację systemu kamer.