Axis wprowadził na rynek stałe kamery sieciowe AXIS Q1614 i AXIS Q1614-E pozwalające na identyfikację ludzi i obiektów w trudnych warunkach oświetleniowych.

Kamery te są zdolne do nagrywania szybkich ruchów z klatkowością dwa razy większą niż zwykłe kamery. Wychwytują złożone sceny z wysokim kontrastem nawet przy ekstremalnie słabym oświetleniu, dzięki czemu są idealne do monitoringu ruchu, nadzoru wizyjnego miasta i zastosowań przemysłowych.

Kamery AXIS Q1614/-E cechują się obrazem w rozdzielczości HDTV 720p rejestrowanym z prędkością 50 lub 60 klatek na sekundę, czyli dwukrotnie większą niż w tradycyjnych kamerach.

Technologia Axis Wide Dynamic Range z funkcją „dynamicznego przechwytywania” (WDR) umożliwia otrzymanie złożonych scen z wysokim kontrastem w trudnych warunkach oświetleniowych, na przykład wtedy, gdy silne światło słoneczne tworzy równocześnie bardzo jasne, jak i bardzo ciemne obszary. W takich okolicznościach modele AXIS Q1614 i AXIS Q1614-E zapewniają jednolite obrazy bez ciemnych i jasnych sfer. Pozwala to na identyfikację ludzi i obiektów niezależnie od tego, czy znajdują się w oświetlonej czy też zaciemnionej strefie nadzoru.

W kamerach AXIS Q1614 i AXIS Q1614-E zastosowano także technologię Axis Lightfinder, która pozwala uzyskać bardzo wysoką światłoczułość i stałe kolory przy bardzo słabym oświetleniu. W przeciwieństwie do tradycyjnych kamer dziennych i nocnych, w których następuje przejście do czerni i bieli w ciemności, modele z zastosowaną technologią Axis Lightfinder mogą odwzorować kolory nawet w bardzo ciemnych warunkach. Istnieje wiele sytuacji, w których system nadzoru wizyjnego zapewniający kolorowy obraz jest ważnym czynnikiem w pomyślnej identyfikacji osób i obiektów.