Od 16 kwietnia we wszystkich sklepach Netto na wyspie Fionia specjalnie zaprojektowane torebki będą wydawane za pobraniem opłaty zwrotnej. Zyski z systemu kaucji będą przekazywane WWF Dania na realizację ogromnego przedsięwzięcia, jakim jest eliminowanie plastiku ze środowiska oraz ograniczanie zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi w Danii i zagranicą.

– Opakowania z tworzyw sztucznych mają duże znaczenie w procesie przechowywania żywności oraz ograniczania marnotrawstwa – mówi Per Bank, prezes Dansk Supermarked Group. – Jednak z plastikiem trzeba się mądrze obchodzić i nie można dopuścić do tego, by zaśmiecał przyrodę. Wraz z WWF stopniowo wycofamy się ze stosowania jednorazowych elementów plastikowych w naszych produktach, będziemy poddawali recyklingowi wszystkie tworzywa sztuczne wykorzystywane przy transporcie towarów oraz wprowadzimy takie opakowania produktów sprzedawanych pod własnymi markami, które w 100 proc. będą nadawały się do recyklingu.

W okresie testowym klienci będą zostawiali kaucję w wysokości 50 øre za każdą kupioną torebkę. Torebki można będzie zwracać w kasie, a klient otrzyma w zamian 1 koronę duńską. Różnicę pokrywa Netto.

Jeżeli przedsięwzięcie się powiedzie, system kaucji zostanie rozszerzony na wszystkie sklepy Netto w Danii, których jest niemal 500, a także poza granice kraju, gdzie pod marką Netto działa ponad 800 sklepów w Szwecji, Polsce i Niemczech.