O jakości obiektu handlowego świadczą przede wszystkim przestrzenie wspólne, które mają wpływ na komfort odwiedzających. Co ważne, galeria handlowa, która funkcjonuje jako miejsce spotkań w gronie przyjaciół lub rodziny powinna spełniać określone warunki. Samotną zjeżdżalnię powinny zastąpić kąciki zabaw dla dzieci, natomiast ławki służące krótkotrwałemu odpoczynkowi – przestronne i wygodne strefy relaksu, gdzie można na dłużą chwilę zatrzymać się w otoczeniu zieleni. Odpowiednio zaprojektowane meble, dobór oświetlenia, dostęp do prasy oraz detale, które oswajają przestrzeń publiczną, nadając poszczególnym obszarom „domowy” klimat, przyciągają coraz liczniejsze grono konsumentów wybierających zakupy w rytmie slow.

Zdecydowaną metamorfozę przechodzą też strefy food court. Spójny wystrój i szeroka oferta gastronomiczna sprawiają, że ich rola nie musi się ograniczać do miejsca na szybką przekąskę w przerwie zakupów. Wygodne, stylowe meble i większe odległości miedzy stolikami zachęcają do nieśpiesznego zjedzenia posiłku.

Częstym zabiegiem budującym renomę danego miejsca jest kreowanie w galerii handlowej przestrzeni zarezerwowanej dla sztuki – zapraszanie do współpracy artystów, organizowanie wystaw i spotkań z twórcami. To przestrzenie, w których można pozwolić sobie na eksperymenty z formą czy ekspozycję oryginalnych instalacji. W kwestii dbania o doznania estetyczne klientów, duże pole do popisu mają najemcy. Projektanci witryn sklepowych powinni brać pod uwagę charakter obiektu i niejako współtworzyć klimat miejsca.

W każdej galerii handlowej szczególną rolę pełnią ciągi komunikacyjne i planowanie ścieżek jakimi poruszają się klienci. W procesie projektowania systemów nawigacyjnych należy pamiętać, że musi być on czytelny, przejrzysty i intuicyjny. W warstwie estetycznej może być uzupełnieniem całości lub posłużyć jako element dekoracyjny przestrzeni. Umieszczone w odpowiednich miejscach i na odpowiedniej wysokości piktogramy informacyjne to wyjście naprzeciw potrzebom użytkowników. Dzięki profesjonalnemu oznakowaniu centra handlowe nie przytłaczają odwiedzających, niezależnie od wielkości obiektu. Również estetyczne i zadbane łazienki to standard, bez którego nie może obejść się żadna modernizacja.

Kolejnym ważnym aspektem i bardzo mocnym trendem w kreowaniu nowoczesnych przestrzeni publicznych jest aranżowanie miejsc będących łącznikiem ze światem wirtualnym. Miejsca, które w kreatywny sposób zachęcają użytkowników do komunikacji w mediach społecznościowych, w krótkim czasie zyskują popularność i stają się miejscem, w którym warto bywać.

Autorka:

Monika Gardasiewicz, Art Director Advertis