Omnichannel, m-commerce oraz elastyczność terminu i miejsca dostawy to, zdaniem ekspertów DPD Polska, najważniejsze trendy na rynku sprzedaży elektronicznej w Polsce. Eksperci spodziewają się, że ten kanał powinien osiągnąć na koniec 2016 roku rekordową wartość.

Według analiz i obserwacji DPD Polska, e-sprzedaż w Polsce utrzyma w tym roku wysokie wzrosty.

– Według Sociomatic Labs, wartość tego sektora w Polsce na koniec 2016 r. może wynieść aż 36 mld zł, co stanowi 15% wzrostu w stosunku do roku 2015. Biorąc pod uwagę wysoki popyt wewnętrzny i wynikające z niego dobre nastroje właścicieli e-sklepów, zakładamy, że te prognozy są realne – mówi Rafał Nawłoka, Prezes Zarządu DPD Polska.

Według Łukasza Zembowicza, Dyrektora ds. Marketingu i Sprzedaży w DPD Polska, nadal istotnym trendem będzie rozwój sprzedaży wielokanałowej.

– Połączenie sprzedaży tradycyjnej z elektroniczną, choć jest dużym wyzwaniem technicznym, organizacyjnym i logistycznym, przynosi korzyści zarówno sprzedającym, jak i klientom. Klienci wielokanałowi wydają statystycznie znacznie więcej na zakupy niż konsumenci, korzystający z tylko jednego kanału. Jesteśmy świadkami także ciekawego trendu, polegającego na wejściu e-sklepów do realnego świata. Część znanych sklepów internetowych przymierza się do otwarcia tradycyjnych placówek funkcjonujących na zasadach show roomu – wyjaśnia Łukasz Zembowicz.

Liczba smartfonów i innych urządzeń mobilnych wzrasta na świecie i w Polsce w bardzo szybkim tempie. Stają się one coraz ważniejszym narzędziem służącym do wyboru i porównywania produktów, a także składania zleceń e-zakupów.

– M-commerce nie jest odrębnym kanałem sprzedaży, choć stawia sprzedawcom dodatkowe wymagana techniczne. E-sklepy muszą bowiem dostosowywać swoje strony sprzedażowe do odczytu na mniejszych urządzeniach, gdyż klienci coraz częściej surfują i dokonują zakupów właśnie na smartfonach – dodaje Łukasz Zembowicz.

Kupujący w sieci już przyzwyczaili się do dostaw dzień po dokonaniu zakupu i formułują coraz to nowe wymagania. W związku z tym e-sklepy prześcigają się w rozwiązaniach, które mają konsumentowi ułatwić zamówienie i odbiór towaru. Rosnąca skala zakupów w Internecie, nowe regulacje, np. dotyczące prawa konsumenta do dokonania zwrotu towaru i coraz większa świadomość konsumentów  sprawiają, że e-sklepy stawiają na sprawny proces logistyczny. Jeśli konsument szybko otrzyma swoje zamówienie, a paczka dotrze w idealnym stanie, i w dodatku może je łatwo zwrócić, chętnie ponowi zakupy w tym samym e-sklepie.

– Te wszystkie zjawiska sprawiają, że tak ważna jest jakość obsługi na tzw. „ostatniej mili”. Klienci chcą mieć komfort wyboru czasu i miejsca odbioru swojej paczki. Dlatego firmy kurierskie stawiają na dobrą komunikację na linii kurier – odbiorca. DPD Polska oferuje usługę Predict, dzięki której adresat paczki otrzymuje informację o planowanej dostawie z możliwością zmiany terminu na dogodniejszy, dodatkowo komunikat zawiera imię i telefon do kuriera realizującego doręczenie –dodaje Rafał Nawłoka.