Serwis Furgonetka.pl już po raz trzeci dokonał analizy ponad tysiąca sklepów internetowych i przebadał je pod kątem dostępnych w nich form dostawy oraz ich cen. Badanie pokazało, że najczęściej oferowaną przez e-sprzedawców firmą kurierską jest DPD. W liście TOP5 najpopularniejszych przewoźników znalazły się także: DHL, Pocztex, InPost i UPS.

Polskie e-sklepy oferują coraz szerszy wybór form dostawy

W dzisiejszych czasach klienci zwracają bardzo dużą uwagę na to, jakie i ile form dostawy oferują sprzedawcy internetowi. Badanie Gemius pokazało, że dla 58% z nich wiele dostępnych sposobów dostarczenia zamówienia jest czynnikiem motywacyjnym do zakupu. W ubiegłych latach mniejsze sklepy internetowe mocno zawężały dostępne u nich możliwości doręczenia przesyłki, jednak tegoroczny raport Furgonetka.pl pokazał, że ta negatywna tendencja zanika. Już 65% małych i średnich sklepów oferuje więcej niż jedną opcję doręczenia, z czego dwie możliwości proponuje 32% sklepów, trzy – 22%, a cztery i więcej – 11%. Co ciekawe, odsetek małych i średnich sklepów, które udostępniają cztery i więcej form doręczenia wzrósł o 9% na przestrzeni ostatnich dwóch lat. W przypadku dużych podmiotów, to aż 91% z nich oferuje więcej niż jedną formę dostawy. Dwie opcje posiada 31% z nich, trzy – 34%, a cztery i więcej form jest dostępna w 24% z nich.

Raport pokazał, że obok dostawy kurierem, najczęściej dostępną formą doręczenia zamówienia są Paczkomaty. W ofercie posiada ją 44% małych i średnich sklepów oraz 74% dużych brandów. Natomiast najczęściej oferowaną firmą kurierską, zarówno przypadku w małych i średnich, jak i dużych sklepów, jest DPD. Pocztex, który jeszcze dwa lata temu zajmował pierwsze miejsce w obu listach TOP5 najpopularniejszych firm kurierskich, teraz uplasował się na trzeciej pozycji.

Jaki jest koszt dostawy zakupów internetowych?

Z opublikowanych danych wynika, że kupując w małym lub dużym sklepie za paczkę przedpłaconą klient musi średnio zapłacić 15,40 złotych. Jeśli wybiera opcję za pobraniem, to koszt takiej dostawy wynosi średnio 20,94 złotych. W przeciągu tych dwóch lat średnia cena przesyłki przedpłaconej wzrosła o 2,5 złotych, a paczki za pobraniem o 4 złote. W przypadku dużych sklepów internetowych średnia cena doręczenia zamówienia to 10,49 złotych za paczkę przedpłaconą i 16,55 złotych za przesyłkę za pobraniem.

Darmowa dostawa dostępna jest w 37% małych i średnich sklepów oraz w 62% dużych. W większości przypadków jest ona obwarowana określoną kwotą, którą należy wydać na zakupy w danym sklepie. W przypadku małych i średnich podmiotów, średnia wartość koszyka, od której dostępna jest darmowa dostawa wynosi 425,72 złotych. Natomiast w dużych sklepach ta kwota jest aż o ponad połowę niższa i wynosi 192,30 złotych.

Cały raport dostępny jest na https://blog.furgonetka.pl.