Aż 80 % Polaków przepytanych przez firmę MillwardBrown uznało wypłacanie pieniędzy z kasy sklepu, przy równoczesnej płatności za zakupy kartą, za atrakcyjne, jednak tylko jedna trzecia z nich miała okazję z takiej możliwości skorzystać. Teraz, dzięki przygotowanej przez MasterCard usłudze Płać kartą i wypłacaj, stanie się to o wiele bardziej powszechne. Każdy posiadacz karty MasterCard lub Maestro® będzie mógł podjąć nawet do 300 zł podczas robienia zakupów.

Płać kartą i wypłacaj to kolejna, po płatnościach zbliżeniowych i mobilnych, usługa, którą MasterCard wdrożył, aby ułatwić konsumentom dostęp do swoich pieniędzy. Dzięki niej, posiadacze kart płatniczych mogą pobierać środki ze swoich kont bankowych podczas codziennych zakupów, na przykład w supermarkecie, na stacji benzynowej czy w sieci małych sklepów osiedlowych. Korzystanie z usługi jest niezwykle proste: płacąc za swoje zakupy kartą, wystarczy zasygnalizować sprzedawcy, że chcemy równocześnie wypłacić pieniądze.

Raport Narodowego Banku Polskiego wskazuje, że usługa Płać kartą i wypłacaj jest obecnie dostępna w ok. 30 tysiącach punktów POS, co stanowi 12% wszystkich punktów handlowo-usługowych w Polsce. Wypłata podczas robienia zakupów kartą, stanowi 0,24% wszystkich wypłat pieniężnych. Płać kartą i wypłacaj to usługa komplementarna wobec sieci bankomatów w Polsce. Jak wynika z raportu przygotowanego przez NBP, w pierwszym kwartale bieżącego roku, w naszym kraju znajduje się ponad 18 tysięcy maszyn bankomatowych, podczas gdy liczba terminali POS to prawie 300 tysięcy, a więc prawie 16 razy więcej.