Z rat PayU udzielanych przez mBank w pierwszej kolejności mogą skorzystać użytkownicy platformy handlowej Allegro. Z czasem pojawią się one także u innych partnerów PayU.

Polacy lubią zakupy w sieci, a od czasu udostępnienia nowoczesnych płatności ratalnych PayU, gdzie wszystkie formalności można załatwić online, bez podpisywania papierowej umowy i wizyty kuriera oraz bez zaświadczeń o dochodach z miejsca zatrudnienia, średnia wartość wirtualnych koszyków zakupowych rośnie. Dotychczas najwyższa transakcja ratalna opiewała na kwotę 19 999 zł (maksymalna wartość zakupów, jakie można sfinansować korzystając z rat PayU to 20 tys. zł).  Więcej niż co trzeci zakup ratalny był o wartości od 1 000 do 2 000 zł.

Aby skorzystać z rat z mBankiem lub Alior Bankiem (warunki finansowe obu pożyczek są takie same) użytkownik Allegro wybiera „raty PayU” jako metodę płatności. Następnie przechodzi do wniosku o pożyczkę ratalną, którego wypełnienie zajmuje kilka minut. We wniosku kredytowym należy uzupełnić liczbę rat i wskazać formę pożyczki (z ubezpieczeniem lub bez). Wymagane jest także podanie danych osobowych oraz informacji o wysokości dochodów.

Następnie wniosek trafia do banku, gdzie w ciągu maksymalnie kilkunastu minut wydawana jest decyzja o przyznaniu lub nie pożyczki. Informacja na ten temat wyświetlana jest na stronie, a dodatkowo przesłana zostaje na adres e-mail klienta. W przypadku pozytywnej decyzji, na stronie wyświetlą się warunki pożyczki. Następnie wystarczy pobrać plik pdf z umową i zatwierdzić ją jednym kliknięciem.

W przypadku użytkowników zarejestrowanych w PayU, po ponownym wyborze płatności ratalnej i zalogowaniu do swojego konta PayU, wszystkich formalności można dokonać nawet w kilka sekund, bo poprzednio podane dane są automatycznie uzupełniane i nie trzeba wypełniać wniosku od początku, tylko je potwierdzić. Oznacza to, że otrzymanie kolejnej pożyczki będzie możliwe po wykonaniu zaledwie kilku kliknięć. Zadziała to pod warunkiem, że dane podane przy poprzedniej pożyczce (np. nazwisko) nie ulegną zmianie.