Otwarty po pierwszej fali pandemii Megasam24 szturmem podbił stołeczny rynek e-grocery. W ciągu 1,5 roku zrealizował 20 000 zamówień i osiągnął roczny obrót (2021) prawie 4 mln zł. Z wdrożonym od początku systemem Next Day Delivery chce dotrzeć do ościennych miast. Właśnie ruszyła emisja akcji Megasam24 PSA we współpracy z platformą Beesfund. Cel to pozyskanie 1 mln zł na dalszy rozwój. W ciągu roku spółka rozpocznie przygotowania do debiutu na NewConnect.

Megasam24.pl to obecnie jeden z trzech największych supermarketów spożywczych online z polskim kapitałem. Rozpoczął działalność w lipcu 2020 roku. W pierwszym roku twórca e-marketu, Dariusz Krzysztoporski zainwestował prawie 1 mln zł w serwis internetowy, bazę magazynową i logistyczną oraz rozbudowę oferty, która dziś obejmuje ponad 10 000 produktów.

20 000 zamówień w 19 miesięcy
Od startu e-sklepu, do końca 2021 roku Megasam24 zrealizował 20 000 zamówień przy średniej wartości koszyka 232 zł. Przez pierwsze pół roku wartość zakupów wyniosła 0,5 mln zł, a w 2021 roku obrót wyniósł już blisko 4 mln zł.

– Megasam24 stworzyliśmy po wielkanocnym boomie 2020 roku. Wiele z powstałych wtedy e-sklepów spożywczych już przestało istnieć. My postawiliśmy na inwestycje w przyjazny serwis i bezpłatne dostawy, które dzięki własnej bazie logistycznej nawet w szczytowych momentach lockdownu docierają do konsumentów już następnego dnia. Dzięki temu możemy pochwalić się retencją klientów na poziomie 52 proc – mówi Dariusz Krzysztoporski, twórca i prezes Megasam24, który od kilku lat prowadzi też firmę obracającą powierzchniami handlowymi i magazynowymi.

Szybka ścieżka wzrostu
Obecnie Megasam24 dostarcza produkty na terenie aglomeracji warszawskiej. W tym roku firma chce otworzyć drugi magazyn i zakupić dodatkowe pojazdy do własnej floty, by z usługą Next Day Delivery uruchomić dostawy na terenie woj. mazowieckiego na północ od Warszawy. – Nasz cel na ten rok to osiągnięcie 48 tys. zamówień wobec 18 tys. w ubiegłym roku i osiągnięcie rocznego obrotu na poziomie 10-12 mln zł – zapowiada prezes.

W ramach szybkiej ścieżki rozwoju, już w 2023 roku spółka planuje rozpocząć dostawy do Radomia, Siedlec, Łodzi i Lublina oraz ich okolic. – W odległości kilku km od większych ośrodków markety online przestają dostarczać produkty wymagające chłodzenia. My dzięki własnej flocie będziemy w stanie obsłużyć te rynki, a do końca przyszłego roku zamierzamy przekroczyć 90 tys. zamówień – dodaje Dariusz Krzysztoporski.

Akcja crowdinvestingowa i debiut na giełdzie
Na przełomie 2021/2022 powstała spółka Megasam24 PSA (prosta spółka akcyjna), która przejęła działalność operacyjną Megasamu. Ponadto, dokonała akwizycji dwóch internetowych supermarketów: A2A-Market.pl oraz ijest.pl, by kontynuować jedną z najszybszych ekspansji na rynku e-grocery. – Nie wykluczamy kolejnych przejęć firm z branży – zapowiada prezes.

Spółka właśnie rozpoczęła crowdfundingową emisję dostępną na stronie emisja.megasam24.pl. Chce pozyskać 1 mln zł z przeznaczeniem na znaczący rozwój możliwości logistycznych, w tym rozbudowę floty, pozyskanie dodatkowych kurierów oraz zwiększenie znajomości marki na terenie Mazowsza.

– Start Megasamu zrealizowaliśmy jako jednoosobowa działalność gospodarcza. W związku z dynamicznym rozwojem chcemy zaprosić do udziału w projekcie inwestorów. Zdecydowaliśmy się na prostą spółkę akcyjną, która pozwoli nam pozyskać nowych akcjonariuszy przez crowdfunding przy optymalizacji kosztów i minimum formalności – wyjaśnia Dariusz Krzysztoporski.
Docelowo zarząd Megasam24 w okresie 2022-2023 planuje przekształcenie w spółkę akcyjną i rozpoczęcie przygotowań do wprowadzenia akcji do obrotu na NewConnect.

Boom na e-grocery trwa
E-grocery, czyli rynek zakupów świeżej żywności z dostawą do domu, jest jednym z najszybciej rosnących segmentów e-commerce. W 2020 roku zanotował niemal 60% wzrostu r/r., a najnowsze prognozy zakładają 30% wzrost r/r przez kolejnych 5 lat. Jak wynika z szacunków Frisco, wartość rynku warszawskiego, na którym działa Megasam24 wyniosła w 2020 roku ponad 378 mln zł.