Microsoft Corp. i Oracle Corp. ogłosiły partnerstwo w zakresie współpracy usług chmurowych, umożliwiające klientom migrację i uruchamianie obciążeń korporacyjnych o znaczeniu newralgicznym na platformie Microsoft Azure i Oracle Cloud. Przedsiębiorstwa mogą teraz łączyć usługi Azure, takie jak Analytics i AI, z usługami Oracle Cloud, takimi jak Autonomous Database. Umożliwiając klientom uruchamianie jednej części obciążenia w ramach platformy Azure i innej części tego samego obciążenia w ramach chmury Oracle, partnerstwo zapewnia im wysoce zoptymalizowaną, najlepszą w obu chmurach obsługę. Działając razem, Azure i Oracle Cloud oferują klientom kompleksową obsługę wszystkich usług i aplikacji w chmurze, których potrzebują do prowadzenia całej swojej działalności.

Łączenie Azure i Oracle Cloud za pomocą współdziałania usług sieci i zarządzania tożsamością znacznie ułatwia migrację systemów do chmury. Partnerstwo to zapewnia bezpośrednią, szybką i niezawodną łączność sieciową między dwoma chmurami, a jednocześnie zapewnia najwyższej klasy obsługę klienta i wsparcie, jakiego użytkownicy oczekują od obu dostawców.
Klientom korzystającym z oprogramowania Oracle na platformie Oracle Cloud i oprogramowaniu Microsoft na platformie Azure, współpraca umożliwia tworzenie nowych i innowacyjnych scenariuszy biznesowych, takich jak uruchamianie pakietu Oracle E-Business Suite lub Oracle JD Edwards na platformie Azure przy użyciu Oracle Autonomous Database działającej na platformie Exadata w Chmurze Oracle.

„Mając w portfolio chmurę najczęściej wybieraną przez przedsiębiorstwa (95% firm z listy Fortune 500 korzysta z platformy Azure), zawsze koncentrowaliśmy się przede wszystkim na pomaganiu naszym klientom w cyfrowej transformacji” – powiedział Scott Guthrie, wiceprezes Microsoft, szef Działu chmury i sztucznej inteligencji. „Dzięki doświadczeniu Oracle w obsłudze klientów enterprise, sojusz z tą firmą jest dla nas naturalnym wyborem, ponieważ pomagamy naszym wspólnym klientom przyspieszyć migrację firmowych aplikacji i baz danych do chmury publicznej”.

„Oracle Cloud oferuje kompletny pakiet zintegrowanych aplikacji do obsługi sprzedaży, usług, marketingu, zasobów ludzkich, finansów, łańcucha dostaw i produkcji, a także wysoce zautomatyzowaną i bezpieczną infrastrukturę drugiej generacji opartą na Oracle Autonomous Database” – powiedział Don Johnson, wiceprezes Oracle, szef Działu Cloud Infrastructure. „Oracle i Microsoft od dziesięcioleci obsługują klientów korporacyjnych. Dzięki tej współpracy nasi wspólni klienci mogą migrować cały zestaw istniejących aplikacji do chmury bez konieczności ich zmieniania, zachowując już poczynione inwestycje”.

W wyniku rozszerzonego partnerstwa obie firmy udostępniają użytkownikom nowy zestaw możliwości:

• Bezproblemowe połączenie Azure i Oracle Cloud, co umożliwia klientom rozszerzenie lokalnych centrów danych na obie chmury. To bezpośrednie połączenie jest dostępne od dziś w Ashburn (USA) i Azure US East, z planami rozszerzenia na kolejne regiony w przyszłości.
• Ujednolicone zarządzanie tożsamością i dostępem, dzięki ujednoliconej obsłudze pojedynczego logowania i automatycznej identyfikacji użytkowników do zarządzania zasobami w Azure i Oracle Cloud. Aplikacje Oracle będą mogły korzystać z usługi Azure Active Directory jako platformy zarządzania tożsamością i dostępem.
• Wdrażanie aplikacji Oracle (JD Edwards EnterpriseOne, E-Business Suite, PeopleSoft, Oracle Retail, Hyperion) na platformie Azure z bazami danych Oracle (RAC, Exadata, Autonomous Database) wdrożonymi w Oracle Cloud. Te same aplikacje Oracle będą również certyfikowane do uruchamiania na platformie Azure z bazami danych Oracle w Oracle Cloud.
• Model wsparcia dla firm IT we wdrażaniu nowych funkcji, który umożliwi im wykorzystanie istniejących procesów obsługi klienta.
• Oracle Database będzie nadal certyfikowany do uruchamiania w Azure w różnych systemach operacyjnych, w tym Windows Server i Oracle Linux.

„Sojusz między Microsoftem a Oracle jest mile widzianą nowością, ponieważ będziemy mogli przyspieszyć cyfrową transformację w Albertsons i wykorzystać pełną wartość chmury publicznej”, powiedział Anuj Dhanda, wiceprezes i dyrektor IT w Albertsons Companies. „Pozwoli nam to tworzyć rozwiązania cross-cloud, które optymalizują wiele naszych obecnych inwestycji, wykorzystując maksymalnie elastyczność, skalowalność i wydajność chmury publicznej”.

„Ponieważ staramy się rozwijać działalność w wielu kanałach i ciągle przekształcać platformę technologiczną, która napędza marki Gap Inc., współpraca między Oracle i Microsoft ułatwi nam skalowanie usług”, powiedział Sally Gilligan, dyrektor IT w firmie Gap. „Współpraca Azure i Oracle Cloud pozwoli nam wdrażać aplikacje Oracle w bazach danych Azure i bazy Oracle na Oracle Cloud”.

„W Halliburton mamy długą historię korzystania zarówno z technologii Oracle, jak i Microsoft dla naszych najważniejszych aplikacji. Nasze głębokie doświadczenie z tymi dwoma strategicznymi dostawcami zapewniło stabilne i wydajne wdrożenia aplikacji” – powiedział Ken Braud, wiceprezes i CIO w Halliburton. „Ten sojusz daje nam elastyczność i ciągłe wsparcie dla naszych standardowych architektur, jednocześnie pozwalając skupić się na generowaniu wyników biznesowych, które maksymalizują zwrot dla akcjonariuszy”.