Do czego potrzebna jest migracja e-sklepu? Czy jest trudna i kosztowna? Jakie dokładnie działania się z nią wiążą? Na te pytania odpowiada ekspertka IdoSell.

Rynek e-commerce cały czas dynamicznie się rozwija. W 2023 roku był szacowany na około 120 mld zł. Jak pokazuje raport „E-commerce w Polsce”, w ubiegłym roku aż 79 proc. internatów kupowało w sieci. Z danych Dun & Bradstreet Poland wynika, że w 2023 roku w Polsce powstało 8 tys. nowych sklepów internetowych. Z kolei z badania IdoSell (najbardziej efektywnej sprzedażowo polskiej platformy sklepowej) wynika, że tylko w lutym 2024 roku merchanci IdoSell osiągnęli w lutym wzrost GMV (Gross Merchandise Value) na poziomie 29 proc. rok do roku. W porównaniu do stycznia, GMV w lutym było większe o 1 punkt procentowy. Liczba transakcji na platformie IdoSell zwiększyła się o 19 proc., a średnia wartość koszyka zanotowała wzrost o 8 proc. w porównaniu do lutego ubiegłego roku.

Tak dobra sytuacja w e-commerce sprawia, że przedsiębiorcy widzą szansę na udany biznes w handlu internetowym. Tylko czy wszystkie e-sklepy są w stanie rozwijać się i sprzedawać więcej? W czym pomaga i dlaczego potrzebna jest migracja? Opowiada Marlena Kiwicz, Director Sales New Bussines w IdoSell.

Rozwój e-biznesu

Przedsiębiorcy, którzy wchodzą na rynek e-commerce, często sięgają po rozwiązania proste, które wystarczają im do pewnego momentu. Gdy biznes się rozwija, rośnie liczba zamówień, a wraz z tym i wymagania – wówczas właściciele biznesów zauważają, że obecna platforma już nie wystarcza. I w takich sytuacjach niezbędna jest migracja. Dlaczego jest potrzebna?

– Przedsiębiorcy napotykają na wiele wyzwań związanych z prowadzeniem biznesów online od braku automatyzacji procesów, aż po brak możliwości rozwojowych zwiększających sprzedaż. W takich momentach niezbędna staje się migracja sklepu internetowego – proces przeniesienia na nową platformę, który pozwala na dostosowanie się do rosnących potrzeb – mówi Marlena Kiwicz.

Specjalistka z IdoSell podkreśla, że migracja staje się koniecznością, gdy obecna platforma ogranicza rozwój naszego biznesu.

– Istotne jest, czy partner technologiczny posiada otwarte API, które pozwala na dopasowanie sklepu do potrzeb biznesu, umożliwia wyjście ze swoja ofertą na rynki zagraniczne, czyli czy daje możliwość sprzedaży międzynarodowej, bądź też czy posiada wbudowany szereg funkcjonalności bez dodatkowych opłat. No i absolutny must have – platforma powinna być stabilna – żeby sprzedawca przy zwiększonym ruchu nie tracił zamówień – wyjaśnia Marlena Kiwicz.

Bezbolesna migracja

Niemniej jednak wielu właścicieli e-sklepów obawia się procesu migracji, traktując go jako zadanie trudne i wymagające. Jednakże, jak zauważa ekspertka – migracja, sama w sobie, jeżeli jest odpowiednio przygotowana, jest procesem dość prostym.

– Opóźnianie migracji może prowadzić do sytuacji, w której firma znajduje się pod „tzw. kreską”, a konieczność zmiany platformy staje się pilna – dodaje Marlena Kiwicz.

Migracja sklepu internetowego przynosi liczne korzyści, takie jak zwiększenie liczby zamówień, optymalizacja codziennej pracy dzięki wbudowanym funkcjom systemu, czy elastyczne modyfikacje szablonów sklepu. Ponadto, odpowiednie przygotowanie do migracji może zapewnić gwarancję powodzenia, zwłaszcza w zakresie zachowania pozycjonowania.

– Duże i dobrze rozwinięte platformy, takie jak IdoSell, oferują kompleksowe wsparcie w procesie migracji, zapewniając klientom stabilne rozwiązania SaaS, niskie koszty wdrożenia oraz miesięczne koszty utrzymania na stabilnym poziomie. Ponadto, firma dba o wszelkie aspekty związane z SEO, takie jak przenoszenie linków 1:1 lub tworzenie przekierowań 301, aby zachować widoczność sklepu w Google – podkreśla Marlena Kiwicz. Jednocześnie, jeżeli system jest odpowiednio zoptymalizowany pod kątem funkcjonalności przydatnych SEO, bardzo często klienci po migracji osiągają jeszcze lepsze efekty widoczności w Google.

W rezultacie migracja sklepu internetowego staje się nie tylko koniecznością, ale również szansą na rozwój biznesu online. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu i wsparciu specjalistów, proces ten może być przeprowadzony bezboleśnie i skutecznie, zapewniając firmom konkurencyjną przewagę na rynku e-commerce.